Zakończył się remont dachu zabytkowego kościoła pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie. Teraz czas na odbudowę i konserwację elewacji. Opracowywanie potrzebnej dokumentacji projektowej jest w toku.
Kościół w Jędrzychowie to zabytek, który od dawna wymagał przeprowadzenia niezbędnych prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich. Jak podkreśla proboszcz parafii, największe problemy stwarzał przeciekający dach. Dzięki gminnej dotacji dokonano jego odbudowy. Z dachu usunięto zanieczyszczenia, złuszczenia farby i glony. Dodatkowo całe pokrycie dachowe zostało poddane konserwacji i zabezpieczeniu przed dalszą korozją, chroniąc kościół przed dalszymi uszkodzeniami i przeciekaniem – informuje ks. Marek Kurzawa, proboszcz parafii. Ponadto zabudowane zostały brakujące elementy opierzenia na styku ścian wieży z krawędzią połaci dachowej, uszczelniono blachę i naprawiono nieszczelne okna dachowe – dodaje proboszcz.
Zakres robót obejmował także wymianę rynien i odnowienie instalacji odgromowej. Całość dachu została pomalowana. Koszt wszystkich prac zamknął się w kwocie 158 tys. Remontu wymaga jeszcze elewacja obiektu.
Remont jest konieczny z uwagi na liczne pęknięcia i uszkodzenia murów, zawilgocenie budynku i braki tynków wewnętrznych w wieży. Do końca roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa, określająca pełny zakres prac remontowych, w tym również budowę przyłącza do kanalizacji deszczowej oraz badań stratygraficznych – wyjaśnia ks. Marek Kurzawa.
Badania stratygraficzne są kluczowym elementem w procesie rekonstrukcji elewacji. Polegają na analizie warstw technologicznych jakie zostały użyte przy budowie obiektu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie elewacji obiektu jak najbardziej zbliżonej do wersji pierwotnej. Zarówno remont dachu jak i opracowanie dokumentacji projektowej, w całości zostało sfinansowane przez gminę Polkowice.