Czy wiecie, że kompleks budynków zlokalizowany przy zbiegu ulic 1 Maja i Bema nazywany był Małymi Koszarami? Obiekt ten doczekał się planów rewitalizacji. Teraz powstaje tutaj Miejsce Gastronomiczno-Biurowe. Tak brzmi zapowiedź realizacji nowego projektu biznesowego w Lubinie – opublikowana na profilu społecznościowym Facebook.

Obiekty wybudowano w latach 1872 – 1873 (przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic 1 Maja i gen. Józefa Bema). Przed II wojną światową, stacjonował znany w regionie 4 Pułk Dragonów im. Friedricha Wilhelma Adalberta von Bredowa. Powstał w 1886 roku, a w latach 30. XX wieku został przekształcony w jednostkę pancerno-motorową. Jednym z dowódców był brat Manfreda von Richthofena, sławnego Czerwonego Barona – asa lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej. Po wojnie kompleks należał do PSS „Społem”. Aktualnie mieniem tym włada firma TLC Inwest.

Firma ta ma w swoim portfolio projekty budowlane w Prochowicach, Lubinie, Polkowicach i Kołobrzegu. Tym razem wraca do Lubina z nowym konceptem, jakim są Małe Koszary. Z udostępnionych w sieci informacji wynika, że ma tu powstać centrum handlowo-gastronomiczne i biura. Tak czy inaczej jest szansa na rewitalizację jednego z zapomnianych i niszczejących zakątków miasta. Poza tym, skoro podejmuje się tego firma prywatna, można spodziewać się komercyjnego charakteru przedsięwzięcia. To oznacza, że na mapie Lubina pojawi się nowy punkt tworzący miejsca pracy i przynoszący dochody. I co ważne – lubinianie zyskają nowe miejsce spotkań.

W wypowiedzi dla serwisu Lubin.pl, przedstawiciele inwestora zapowiadają, że chcą zachować charakter budynków, nadając im nowe funkcje. Na parterze funkcjonować będzie gastronomia, a na piętrze i na poddaszu biura. Powstać ma 55 miejsc parkingowych, a całość ma być zanurzona w zieleni. Zaadaptowana ma być już posadowiona tam roślinność, w tym stare drzewa, ale też będą nowe nasadzenia.

Prace budowlane prowadzone są pod kuratelą konserwatora zabytków, co zapewnia dochowania szacunku do historycznego wymiaru budowli, ale też może być czynnikiem przedłużającym roboty i podnosić ich koszty. Dlatego, choć sam projekt przebudowy oraz modernizacji, jak i harmonogram prac są już gotowe, TLC Inwest nie wskazuje terminu otwarcia kompleksu.

grafika: Małe Koszary – Facebook

Remont kościoła w Jędrzychowie blisko finału

Poprzedni artykuł

Jest droga S3 do zbudowania, jest wybrany wykonawca – czekamy na podpisy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: