Polkowice w tym roku biją rekord posadzonych drzew. Ich bilans wyniesie ponad 700! Większa część z nich stanie na Polkowicach Dolnych, gdzie pierwsze łopaty właśnie poszły w ruch.

Łącznie na Polkowicach Dolnych stanie ok. 600 nowych drzew. Z tego 540 przy Alei Jana Pawła II. Pozostałe drzewa trafią na pobliskie ulice m.in. Owocową i Astrową. Na koniec listopada w polkowickim rynku stanie także zielona alejka drzew, którą utworzy pięć platanów. Głównymi gatunkami drzew przy alei Jana Pawła II będą rodzime dla flory naszego kraju klony jawory i lipy drobnolistne. Na rondach posadzone zostaną klony zwyczajne w odmianie, której największą ozdobą są biało obrzeżone liście – wyjaśnia gminny architekt zieleni Elżbieta Kaczorowska. Kolejne 120 drzew sadzonych jest w przeszło czterdziestu miejscach na terenie całej gminy.

Nasadzenia rozpoczęły się od parku przy ulicy Kopalnianej w Polkowicach. Są to buki – mówi Sławomir Michalak z głogowskiej firmy LIVIA, która podpisała z gminą umowę na posadzenie drzew na terenie miasta i gminy oraz ich trzyletnią pielęgnację. Używamy przy tym specjalnego podłoża. Jest to mieszanka ziemi żyznej, torfu wysokiego i keramzytu, która cechuje się dużą pojemnością wodną i powietrzną – dodaje.

Lokalizacja sadzonych drzew nie jest przypadkowa. Miejsca nasadzeń wybraliśmy na podstawie wniosków mieszkańców oraz radnych. Drzewa zostaną posadzone także tam, gdzie tworzą się największe miejskie wyspy ciepła oraz gdzie ich po prostu brakuje. Celem tych działań jest tworzenie zacienionych miejsc do odpoczynku – tłumaczy gminny architekt zieleni Elżbieta Kaczorowska. 

Trwa zielona rewolucja na terenie gminy Polkowice. Każda duża inwestycja uwzględnia nowe nasadzenia, tak aby wkoło nas było coraz więcej przyrody, a coraz mniej betonu. Nowe nasadzenia przekładają się również na inny z priorytetów naszych działań, czyli walkę o czyste powietrze – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

„Choroba pocałunków” – na pewien czas wyklucza dawstwo krwi czy osocza

Poprzedni artykuł

Młodzi dewastowali place zabaw – dorosły atakował policjanta

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] Jak tłumaczy nam Elżbieta Kaczorowska – miejski architekt zieleni w Polkowicach, sadzone drzewa są różnych odmian, co urozmaici krajobraz i zapewni bioróżnorodność. Nie są to jedyne drzewa nasadzone w obrębie całej gminy w tym roku, o czym szerzej informowaliśmy w naszym portalu. […]

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like