Skrajną nieodpowiedzialnością jest podgrzewanie emocji wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego, organizowanie protestów oraz podżeganie do uczestnictwa w nich. W tym trudnym czasie uwaga nas wszystkich powinna być skupiona przede wszystkim na walce ze zdrowotnymi i gospodarczymi skutkami epidemii. Politycy, którzy instrumentalnie wykorzystują emocje związane z wyrokiem TK muszą pamiętać o tym, że biorą na siebie odpowiedzialność za możliwy gwałtowny wzrost zachorowań, tym samym narażając zdrowie i życie nie tylko protestujących, ale również osób z ich otoczenia.

Takie stanowisko przekazali dzisiaj radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim. To odpowiedź wobec zamiaru przyjęcia stanowiska w sprawie protestów kobiet zaproponowanego przez grupę radnych opozycji. Radni Koalicji Obywatelskiej domagali się przyjęcia stanowiska na zwołanej dzisiaj w trybie nadzwyczajnym sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Sesja została jednak zamknięta ze względu na brak kworum, co formalnie stwierdził przewodniczący sejmiku Andrzej Jaroch.

W przekazanym poprzez media społecznościowe oświadczeniu radni klubu Prawo i Sprawiedliwość napisali m.in.:

  • Stanowczo sprzeciwiamy się cynicznemu wykorzystywaniu przez polityków klubów opozycyjnych wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony życia dzieci nienarodzonych.
  • Każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów, jednak forma ich manifestowania musi być dostosowana do panującej sytuacji. Dalsze eskalowanie emocji wokół wyroku TK przez nie tylko polityków parlamentarnych, ale również przez niektórych samorządowców jest niedopuszczalne.
  • Efektem takich działań są akty wandalizmu wobec budynków sakralnych, miejsc pamięci narodowej i występujące przypadki agresji wobec tych, którzy z hasłami wyrażanymi na ulicach się nie utożsamiają.
  • Jako radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim nie zgadzamy się na polityczną hucpę, którą proponują nam radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Plus.
  • Jedynym celem kolejnej debaty wokół wyroku TK na forum Sejmiku jest budowanie pozycji politycznej radnych KO i N+, którzy kolejny raz podgrzewając emocje będą próbowali uwiarygodnić się w oczach protestujących. Jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, antypaństwowe i nie ma na nie naszej zgody.

Pod powyższym oświadczeniem podpisali się radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim: Jacek Baczyński, Małgorzata Calińska-Mayer, Tytus Czartoryski, Jerzy Dec, Andrzej Jaroch, Piotr Karwan, Andrzej Kredkowski, Marcin Krzyżanowski, Paweł Kura, Grzegorz Macko, Damian Mrozek, Anna Michalska, Ewelina Szydłowska-Kędziera, Teresa Zembik.

Przypomnijmy, że podczas sesji Sejmiku Dolnośląskiego w ubiegłym tygodniu zostało już przyjęte większością głosów radnych stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.

W dokumencie tym napisano m.in.:

  • Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.
  • Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju.
Foto: UMWD – sesja sejmiku 30.10.2020

Determinanty i bariery sukcesu gospodarczego – naukowe i praktyczne spojrzenie na biznes w regionie legnickim – konferencja online

Poprzedni artykuł

Znaczący awans Polkowic – „Rzeczpospolita” oceniła polskie samorządy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like