Fot. TT Anna Zalewska

Związkowcy “Solidarności” protestują w Luksemburgu przeciwko wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o sprawę Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Trwa protest związkowców „Solidarności”, którzy nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nakazał on wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Na miejscu znajduje się blisko 2 tysiące protestujących.

Związkowcy z całej Polski zjeżdżają do Luksemburga. Jestem dziś razem z nimi. Nie oddamy Turowa! – mówi europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska.

Relację z protestów opublikowała także Beata Kempa.

Protestujący próbowali złożyć petycję w siedzibie TSUE, lecz policja im to uniemożliwiła. Dokument pozostał wetknięty w płot przed gmachem unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Został odśpiewany hymn Polski, a także Rota.

Związkowcy nie zgadzają się na zamknięcie Turowa. Zamiast tego proponują… zamknięcie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Protestujący planują przejść spod siedziby TSUE ulicami Luksemburga aż pod ambasadę Czech.

Związkowcom “Solidarności” chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przychylił się do skargi Czechów i nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów.

Przypomnijmy, że skarga została wniesiona pod koniec lutego. Negocjacje z Czechami toczą się od czerwca.

Trybunał Sprawiedliwości UE 21 maja przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Polacy nie zastosowali się do decyzji TSUE. Według niej Polska ma płacić na rzecz Komisji Europejskiej karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie.

 

Lubin – Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem

Poprzedni artykuł

Polkowice – Rewitalizacja ścieżki zdrowia

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like