KGHM ZANAM jest w elitarnym gronie firm wybranych do dofinansowania w ramach konkursu „Szybka ścieżka” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dofinansowanie przyznano na opracowanie i wykonanie unikalnego na skalę Polski prototypu górniczego wozu transportowego ZANPER w wersji 2.0. Pojazd ma być napędzany silnikiem elektrycznym zasilanym zespołem baterii. Będzie przystosowany do eksploatacji w podziemnych wyrobiskach górniczych. Obok KGHM ZANAM wśród firm, którym przyznano środki znalazły się takie firmy jak m.in.: Amica, Solaris Bus & Coach czy Nokia.

Jestem ogromnie dumny z pracy mojego zespołu, który wykazał się bardzo dużym zaangażowaniem w projekt nowego ZANPER-a. Przyznanie grantu na ten cel to podkreślenie pozycji rynkowej KGHM ZANAM, jako jednego z najbardziej innowacyjnych producentów maszyn dla sektora górnictwa miedziowego. Jest to dla nas swoiste wyzwanie, które zmobilizuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Projekt przewiduje prace w zakresie wykonania pełnej dokumentacji konstrukcyjnej maszyny, wyprodukowania, przeprowadzenia badań powierzchniowych i certyfikacji oraz wykonania testów w warunkach rzeczywistych w kopalni – mówi dyrektor działu rozwoju maszyn i urządzeń w KGHM ZANAM S.A. Krzysztof Okrent.

Warunkiem uzyskania dofinansowania było wykazanie m.in. wysokiego poziomu innowacyjności oraz konkurencyjności zarówno technologicznej, jak i kosztowej nowego przedsięwzięcia. Przyjęte założenia techniczne oraz dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie napędów elektrycznych i projektowania maszyn dla górnictwa podziemnego, jak również wyspecjalizowana i doświadczona kadra inżynierska KGHM ZANAM miały istotny wpływ na uzyskanie wysokiej liczby punktów w Konkursie. Wyróżnienie otwiera ścieżkę do opracowanie nowych rozwiązań, które z czasem przyczynią się do upowszechnienia napędów elektrycznych w podziemnych maszynach górniczych.

Warto dodać, że minionym roku 2020, pomimo wielu ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną Spółce KGHM ZANAM udało się przeprowadzić szereg modernizacji oraz ulepszeń zarówno w głównej siedzibie firmy w Polkowicach, jak również w Zakładzie Legnica.

Przeprowadzone prace miały na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy kadry. Roboty remontowe zostały zrealizowane sprawnie, nie zakłócając procesu produkcyjnego oraz nie wpływając na pracę pozostałych komórek organizacyjnych funkcjonujących w Spółce.

Zgodnie z decyzją Zarządu Spółka zamierza w obecnym roku kontynuować prace modernizacyjne na terenie obiektów KGHM ZANAM.  Zaplanowany jest między innymi remont kapitalny nawy znajdującej się na poziomie zero oraz wymiana posadzek w trzech pozostałych nawach produkcyjnych, remont szatni męskiej w budynku odlewni oraz wiele innych mniejszych remontów.

Chcesz zwolnienia ze składek za styczeń? Chcesz odebrać informację roczną? – ważne informacje od ZUS

Poprzedni artykuł

Dzieje pewnego ślubowania

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like