Ponad 2 mln zł na na drogowe inwestycje w Polkowicach

Ponad dwa miliony złotych dofinansowania do budowy odcinka drogi gminnej ul. Jana Pawła II otrzymała gmina Polkowice z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mieszkańcy doczekają się także oświetlenia ulicznego, którego aktualnie brak.

Wniosek aplikacyjny o dofinansowanie zadania pn. „Budowa odcinka drogi gminnej nr 100112D – ul. Jana Pawła II” złożony przez gminę, otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 351 552,80 zł, co stanowi 80% całkowitej wartości inwestycji, czyli 2 939 441,00 zł.

Sięganie po zewnętrzne środki gwarantuje rozwój i pomaga w tym, abyśmy mogli przeprowadzać inwestycje. Ta inwestycja, która zostaje dofinansowana w ramach Rządowego Programu Finansowania Dróg jest zlokalizowana na osiedlu Polkowice Dolne. To jedno z bardziej prężnie rozwijających się osiedli na terenie naszego miasta – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Bardzo dużo inwestujemy tam w infrastrukturę drogową i ten odcinek, który otrzymał dofinansowanie czyli odcinek drogi Jana Pawła II, bardzo mocno udrożni przepływ ruchu pomiędzy poszczególnymi częściami tego osiedla, ale również, co istotne poprawi bezpieczeństwo ruchu, nie tylko samochodów, ale przede wszystkim pieszych i rowerzystów – podkreśla.

To ważna inwestycja dla tej części miasta, gdzie trwa intensywny rozwój zabudowy mieszkaniowej i dynamiczny wzrost liczby mieszkańców. Aktualnie droga ma nawierzchnię z kruszywa kamiennego o szerokości 6m. Nie posiada oświetlenia, co w połączeniu z nierówną nawierzchnią stanowi o braku bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza w przypadku osób starszych, ze szczególnymi potrzebami i dzieci.

To maksymalne dofinansowanie do uzupełnienia tej inwestycji ulicy Jana Pawła II. To kolejne środki, które trafiają do Polkowic, łącznie to już ponad 300 milionów złotych. Podwyższamy komfort, podwyższamy bezpieczeństwo dzięki takim inwestycjom drogowym jak ta – mówi Krzysztof Kubów, Szef Gabinetu Politycznego Premiera M. Morawieckiego.

W ramach inwestycji wykonane zostaną: jezdnia o nawierzchni bitumicznej, miejsca postojowe z kostki betonowej, chodnik z kostki betonowej, ścieżka rowerowa, kanał technologiczny, sieć elektroenergetyczna 0,4kV oświetlenia, stała organizacja ruchu. W celu likwidacji barier architektonicznych na przejściach dla pieszych zostaną obniżone krawężniki, przed przejściami zastosowana zostanie kostka brukowa z wypustkami.

Cenię sobie przede wszystkim te zadania, o które zabiegali mieszkańcy, a teraz je realizujemy. Ta droga komunikuje dwie części miasta i stanowi jedyny dostęp do pętli autobusowej oraz osiedlowych PSZOK-ów, zapewnienie bezpieczeństwa jest tutaj priorytetem – mówi Robert Drobina, radny Rady Miejskiej w Polkowicach i mieszkaniec osiedla Polkowice Dolne.

Rozwój lokalnej sieci dróg to jeden z priorytetów Strategii Rozwoju Gminy Polkowice 2021-2030.

Planowany termin realizacji to: maj – grudzień 2024.

Rządowy Funduszu Rozwoju Dróg, dawniej Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) to program drogowy, w którym środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych.

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności