Hodowcy drobiu mogą wreszcie spokojnie zasnąć, ponieważ Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). 27 września 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 25 września 2021 r.
– Złożenie tej deklaracji wynika z zakończenia procedur wdrożonych w zakresie zwalczania ognisk grypy ptaków stwierdzonych na terytorium Polski w okresie XI 2020 – VIII 2021. W sezonie XI 2020 – VIII 2021 na terytoriom Polski stwierdzono 360 ognisk HPAI u drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 92 ogniska choroby u dzikich ptaków. Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków (stamping -out policy), unieszkodliwianie, oczyszczanie i dezynfekcję. Dezynfekcja końcowa w ostatnim ognisku choroby wykrytym na terytorium Polski została wykonana 27 sierpnia 2021 r. Na terytorium Polski nie obowiązują już żadne restrykcje w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów wynikające z występowania grypy ptaków – informuje Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły ograniczenia związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków, o uchylenie nałożonych restrykcji.
– Pierwsze kraje już deklarują chęć powrotu do współpracy i wymiany handlowej. To sygnał dla pozostałych i liczę, że wkrótce polski drób znów zagości na stołach na całym świecie – mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa.
Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.
– Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków, związany z prowadzaniem monitoringu aktywnego i biernego w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków. Prowadzenie nadzoru jest obowiązkowe, zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. Termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 25 września 2021 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE – podsumowuje Jażdżewski.