PolkowiceVideoTwoje miasto

Polkowice i powiat polkowicki z ambitnymi planami na 2020 rok – samorządowcy są pełni optymizmu [VIDEO]

0

Starosta polkowicki Kamil Ciupak i burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki zaprosili przedstawicieli mediów na noworoczne spotkanie. Przebiegło ono w miłej atmosferze gościnności wobec dziennikarzy, podczas gdy samorządowcy przedstawiali najważniejsze wyzwania stojące przed nimi w nadchodzącym 2020 roku. Zobacz nasze video.

Mówiono m. in. o priorytetach obu samorządów począwszy od sfery inwestycji, poprzez ochronę zdrowia oraz inicjatywy społeczne. W dalszym ciągu będziemy dbali o polepszanie warunków życia mieszkańców gminy Polkowice, mimo, że nie jest to łatwy czas dla samorządów. Gmina będzie inwestowała m. in. w zieloną energię, rozwój elektromobilności oraz opiekę zdrowotną – wyliczał burmistrz Polkowic. W bieżącym roku budżetowym jest także dalszy rozwój infrastruktury. Gmina Polkowice przeznaczy w tym roku na ten cel kwotę blisko 80 mln zł. Co ważne, inwestycje zaplanowano na terenie wszystkich osiedli w Polkowicach oraz wszystkich sołectw na terenie gminy.

W Polkowicach będą nadal podejmowane działania na rzecz ochrony zdrowia. To m.in. wprowadzenie nowych programów profilaktycznych oraz remonty i doposażenie Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym tomograf komputerowy oraz sprzęt do ultrasonografii. Kluczowym projektem polkowickiego samorządu gminnego jest też budowa klastra energetycznego. Celem jest utworzenie lokalnego systemu zielonej energii, co pozwoli zredukować koszt zakupu energii elektrycznej nie tylko dla instytucji samorządowych, ale także dla indywidualnych odbiorców prądu.

Dziedziną, w którą nadal chce angażować się samorząd Polkowic, jest sport dzieci i młodzieży. Warto przypomnieć, że np. do Akademii Piłkarskiej KS Górnik Polkowice należy obecnie ponad 260 najmłodszych piłkarzy. Stąd w planach na ten rok zabezpieczono środki m. in. na rozbudowę infrastruktury sportowej na stadionie KS Górnik Polkowice oraz modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. 11 Lutego. Istotnym celem jest również opracowanie kompleksowego projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie całej gminy.

Bardzo ważny jest także rozwój społeczeństwa obywatelskiego, który będzie wzmocniony nowym instrumentem w postaci mikrograntów, a środki na budżet obywatelski w tym roku zabezpieczono na poziomie aż 2 mln złotych. Istnieje także wielka szansa, aby tegoroczny budżet wesprzeć środkami unijnymi i krajowymi, co z powodzeniem udawało się zrobić już w roku ubiegłym, który Gmina Polkowice kończyła z rekordową kwotą pozyskanych pieniędzy zewnętrznych – ponad 40 mln zł.

Gmina Polkowice chce kontynuować owocną współpracę z samorządami Zagłębia Miedziowego. Takie wspólne działania były już z sukcesem podejmowane m. in. przy pozyskiwaniu środków na działania ekologiczne. Dzięki partnerstwu z miastem Głogów, gminą Głogów, Przemkowem, Radwanicami, Jerzmanową, Kotlą i Żukowicami udało się pozyskać 9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na wymianę pieców na ekologiczne.

Jak zdradzili nam samorządowcy, być może w powiecie polkowickim w 2020 roku pojawi się kolejny duży inwestor. Na razie jednak nie ujawniono szczegółów.

VIDEO: Łukasz Ciona

RELACJA I FOTO: polkowice.eu

Miedziowe drużyny rywalizowały ze zmiennym szczęściem

Poprzedni artykuł

Skok „na wyrwę” – szybko został „nakryty”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: