Odnowiony zostanie pomnik znajdujący się przy skrzyżowaniu dróg na wjeździe do Chełmu od strony Orska. Jest poświęcony pamięci ofiar niemieckiego totalitaryzmu.

Na pomnik w Chełmie znajduje się tablica z inskrypcją: „Miejsce uświęcenia męczeństwa krwią Polaków rozstrzelanych w styczniu 1945 r. przez oddział SS”. Obelisk jest wyrazem czci oddanej 16 Polakom – przymusowym robotnikom, którzy padli ofiarą esesmanów, ustępujących przed napierającymi wojskami sowieckimi. Posadowiony jest w miejscu widocznym i często odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców wsi, ale także przez turystów.

Złożony przez samorząd gminy Rudna wniosek o dofinansowanie tego zadania został pozytywnie rozpatrzony przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Przyznana dotacja wynosi 10 tys. zł.

Prace restauratorskie obejmą: rozbiórkę betonowych elementów konstrukcji betonowych, kostki brukowej wokół pomnika oraz zniszczonych elementów ogrodzenia z cegły. Renowacja pomnika polegać ma na oczyszczeniu pomnika, uzupełnieniu ubytków, montażu płyty oraz impregnacji pomnika środkami zabezpieczającymi przed niszczeniem. Wokół pomnika ułożona zostanie nowa kostka brukowa, oczyszczone też będzie ogrodzenia i pojawią się kamienne donice. Cały teren przylegający do obelisku ma być zagospodarowany odpowiednią do charakteru miejsca roślinnością.

Co to jest joga? – kolejne spotkanie z cyklu „Indologia w Głogowie”

Poprzedni artykuł

Jak reagować, by nie dopuszczać do przemocy – rozmowa z ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like