Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o powołaniu wojewody dolnośląskiego. Został nim Jarosław Obremski – wcześniej wiceprezydent Wrocławia oraz senator RP.
Jarosław Obremski ma 57 lat i jest rodowitym wrocławianinem. W roku 1976 wraz z rodzicami przeprowadził się do Legnicy, gdzie jego ojciec został zastępcą dyrektora teatru. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Ukończył Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Po czym w latach 1987 – 1989, pracował naukowo w Katedrze Chemii Nieorganicznej Akademii Ekonomicznej. Porzucił jednak studia doktoranckie na rzecz zaangażowania się w działalność nowo kształtującego się w Polsce samorządu terytorialnego. W 1990 roku, w pierwszych demokratycznych wyborach do rad gmin, został wybrany na radnego Rady Miejskiej Wrocławia i był nim przez 12 lat. W latach 1990 – 1998 wchodził też w skład Zarządu Miasta Wrocławia, gdzie odpowiadał za politykę mieszkaniową i oświatę. Pracował nad utworzeniem Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu oraz organizację 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, za co został odznaczony przez Jana Pawła II Orderem Pro Eclessia et Pontifice. W latach 1998 – 2001 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej.
W latach 2001 – 2011 był wiceprezydentem Wrocławia i zajmował się miejską polityką zdrowotną, opieką społeczną, edukacją i kulturą. Bardzo mocno przyczynił się do pozyskania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Był też członkiem Rady Kuratorów Fundacji Ossolineum. W 2012 roku został przewodniczącym Rady Programowej Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.
W 2011 roku został senatorem RP. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, który wchodził w skład szerszego Ruchu Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu. Wstąpił najpierw do Koła Senatorów Niezależnych, a od 2016 r. był członkiem klubu senatorskiego Prawa i Sprawiedliwości. W Senacie IX kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Startował na senatora w wyborach 2019 r. i przegrał je kontrkandydatem wystawionym przez Platformę Obywatelską, tj. Bogdanem Zdrojewskim.
Dotychczasowy wojewoda Paweł Hreniak uzyskał w październikowych wyborach mandat poselski, a jego obowiązki pełnił wicewojewoda Jarosław Kresa. Niezależnie od tego, w sytuacji, gdy prezes rady ministrów składa po wyborach dymisję całego rządu (taka jest procedura konstytucyjna), dymisję składają także wojewodowie. W jej wyniku powoływany jest nowy przedstawiciel rządu w województwie, jakim jest wojewoda.
Na Dolnym Śląsku jest nim od dzisiaj Jarosław Obremski. Kilka dni temu otrzymał rekomendację rady regionalnej Prawa i Sprawiedliwości.