Nowy sprzęt pozwalający na szeroką diagnostykę, między innymi w chorobach nowotworowych, jak rak prostaty, jest już na wyposażeniu poradni urologicznej Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
W ostatnim czasie poradnia urologiczna w polkowickiej przychodni wyposażona została w nowy sprzęt, w tym USG. Jeśli konieczna będzie operacja, pacjenci zostaną przewiezieni do gdańskiego szpitala, gdzie trafią w ręce specjalistów, wspomaganych przez robota da Vinci. Umowa w tej sprawie jest już podpisana.
Pod kontrolą aparatu planujemy wykonywać biopsję prostaty, zostały też zakupione dwa wideocystoskopy służące do diagnostyki pęcherza moczowego, jest też uroflowmetr, urządzenie służące do diagnozowania zaburzeń w oddawaniu moczu – wymienia lek. Dagmara Janczak-Sondej. Całość kosztowała 360 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z własnych środków, ale głównie z KGHM, który wspomaga nas co roku – dodaje prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Paweł Gambal.
Jednym z powodów inwestowania w rozwój poradni urologicznej był bardzo duży odzew polkowiczan podczas ubiegłorocznej akcji społecznej MOVEMBER, a przypomnijmy, że chodziło o podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty, i zachęcenie panów do badań profilaktycznych. Wśród ambasadorów kampanii byli przedstawiciele Armii Polkowice i samorządowcy. Warto przypomnieć, że podczas tamtej akcji w ciągu jednego dnia na badania przesiewowe (pobranie krwi i USG) zapisano ponad 200 mężczyzn.Dzięki nowemu sprzętowi, a tym samym poszerzonej diagnostyce w polkowickiej przychodni, pacjenci będą kierowani do szpitala na operację.
Byliśmy z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim w Gdańsku, w Copernicusie, w którym za pomocą robota da Vinci wykonywane są między innymi operacje raka prostaty. To jest jeden z dziewiętnastu tego typu robotów w kraju. Tak więc nasi pacjenci są zaopiekowani od momentu wykonania badań przesiewowych do momentu, w którym, jeżeli się okaże, że ktoś zachoruje, robimy pełną diagnostykę i odsyłamy go do Copernicusa, do najlepszych lekarzy w Polsce, którzy robią operacje gwarantujące sto procent wyleczalności przy wczesnym rozpoznaniu raka – relacjonuje prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Paweł Gambal.
Według statystyk z 2022 roku, rak prostaty jest najczęściej rozpoznawalnym nowotworem w Polsce wśród mężczyzn, podobnie jak rak piersi u kobiet. Wczesne rozpoznanie pozwala na całkowite wyleczenie, dlatego warto się badać, zwłaszcza że wykonywane podczas diagnostyki badania są proste i bezbolesne. Badania przesiewowe wykonywane są w PCUZ w ramach gminnego programu.
To jest trudne, sam widzę to po sobie, bo wcześniej omijałem kwestie związane ze swoim zdrowiem. Większość mężczyzn boi się takich badań, ale akcja przyniosła nieoczekiwany rezultat. To bardzo cieszy. Stawiamy na profilaktykę. To sprawia, że mężczyźni w Polkowicach w każdej chwili mogą korzystać z badań, a to wyklucza ryzyko zachorowania przede wszystkim na raka prostaty czy raka jąder – przyznaje jeden z ambasadorów kampanii wiceburmistrz Krzysztof Nester.
Relacja: Urszula Romaniuk Foto: Roman Tomczak