Od lipca br. każdy kto posiada nieruchomość lub nią zarządza musi zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za brak zgłoszenia grozi grzywna ( od 2 do 5 tysięcy złotych). Deklarację dotyczącą źródeł ciepła można złożyć za pośrednictwem strony internetowej www.gunb.gov.pl , wysłać listownie lub złożyć osobiście w urzędzie. Czas na zgłoszenie działającego źródła ogrzewania wynosi 12 miesięcy.
Ja się dowiedzieliśmy w przypadku domu jednorodzinnego deklarację składa właściciel lub współwłaściciel. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych – zarządca. Jest jednak wyjątek, jeśli ktoś na własną rękę zainstalował sobie dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu, np. kozę, piec czy kominek. Wówczas powinien sam je zarejestrować, albo poinformować o tym zarządcę, by ten uwzględnił to dodatkowe źródło w deklaracji składanej dla całego budynku.
Podaje się wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynkach. Zarejestrować trzeba kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, jego mocy ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić.
Rejestr pieców jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się również informacje o budynkach, programach pomocowych z jakich korzystali mieszkańcy, kontrolach kominiarskich i innych.