W Legnicy i Polkowicach konieczna była dogrywka wyborcza. W obu miastach zmiana włodarza i tak była przesądzona. W Lubinie i Głogowie wyniki poznaliśmy dwa tygodnie temu i tam wyborcy zdecydowali o reelekcji prezydentów miast. Frekwencja w powiatach Zagłębia Miedziowego w drugiej turze głosowania oscylowała wokół 50-kilku procent uprawnionych.
Nowym prezydentem Legnicy wybrany został reprezentujący Platformę Obywatelską Maciej Kupaj, któremu poparcia udzieliło 65,94% wyborców uczestniczących w drugiej turze głosowania. Kontrkandydatka rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość Joanna Łokaj-Śliwińska uzyskała 34,06% głosów. Różnica jest zatem wyraźna i oznacza, że legniczanie nie zmieniają generalnie preferencji politycznych, ale raczej oczekują innego stylu działania samorządu. Dotychczasowy prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski nie przeszedł do ponownego głosowania i tym samym kończy swoją kolejną kadencję w legnickim ratuszu.
W Polkowicach dotychczasowy burmistrz Łukasz Puźniecki nie ubiegał się o reelekcję. Tym samym otworzyła się długa lista kandydatów w pierwszej turze, po której do dogrywki stanęli rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość Roman Rozmysłowski oraz znany z jednej z poprzednich kadencji burmistrza Polkowic Wiesław Wabik. I właśnie on wygrał w II turze zyskując poparcie 62,23% głosujących. Można przypuszczać, że pomogło w tym poparcie niektórych kontrkandydatów z pierwszej tury, ale też sentyment niektórych wyborców pamiętających jego rządy z lat 2006 – 2018. Powrót do zarządzania gminą po ponad 5-letniej przerwie ułatwił także fakt, że na drodze do magistratu nie stanął Łukasz Puźniecki, z którym Wiesław Wabik w 2018 r. wyraźnie wybory na burmistrza Polkowic przegrał.
Zmiany włodarzy będą także w Rudnej, gdzie Adrian Wołkowski związany z Prawem i Sprawiedliwością (po jednej kadencji) przegrał ze Zbigniewem Grabowskim (74,34%). W Jerzmanowej nową wójt wybrana została Anna Obolewicz (59,995), a w Pęcławie na nową wójt wyborcy wskazali Dorotę Jewniewicz (51,93%). W gminie Kunice wójtem został Krzysztof Błądziński (52,68%), który zastąpi dotychczasowego włodarza Józefa Pieróga.
Kadencja obecnego samorządu upływa 30 kwietnia 2024 r. Ukonstytuowanie się wybranych rad gmin, rad powiatów, sejmiku wojewódzkiego, zarządów powiatów i województwa oraz ślubowania wybranych wójtów, burmistrzów i prezydentów odbywać się będzie w pierwszych siedmiu dniach maja br. Wtedy dopiero poznamy ostateczne układy koalicyjne w samorządach i dowiemy się kto zostanie marszałkiem Dolnego Śląska oraz kto obejmie stanowiska starostów w powiatach. Nowa kadencja samorządu potrwa do 2029 r.