W minioną niedzielę po godzinie 2. w nocy w Legnicy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego. Sposób jazdy mężczyzny wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy, co do stanu jego trzeźwości.

Policjanci postanowili przebadać mężczyznę pod kątem spożycia alkoholu. Wynik badania potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy, 47-letni mieszkaniec Legnicy był pod wpływem alkoholu. Po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd. Jak się okazało, kontrolowany pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu, ponieważ nie posiadał aktualnych badań technicznych a licznik wskazywał o ponad 71 tys. km mniej niż podczas ostatniego badania technicznego.

W najbliższym czasie 47-latek odpowie za jazdę w stanie po użyciu alkoholu oraz złamanie orzeczonego dożywotniego zakazu sądowego. Natomiast kwestię ujawnienia nieprawidłowości związanej ze wskazaniami licznika, zbadają policjanci z pionu dochodzeniowo-śledczego, którzy w toku postępowania będą wyjaśniać, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. W przypadku mniejszej wagi czynu, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z kolei niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności

Poprzez: KMP Legnica

Liczą straty po wichurze

Poprzedni artykuł

Na zielonych tablicach po Polkowicach

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: