W ubiegłym tygodniu lubińscy i legniccy policjanci wraz z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w ramach prowadzonych działań, weszli do znajdującego się na terenie Lubina salonu gier.
Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Lubinie i w Legnicy wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu – Oddział w Legnicy, sprawdzali lokale, w których mogły znajdować się nielegalne automaty do gier. Informacje zdobyte przez funkcjonariuszy potwierdziły się i w jednym z lokali na terenie Lubina, mundurowi zabezpieczyli 7 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Ponadto policjanci ujawnili 433 porcje handlowe metamfetaminy, a po sprawdzeniu mieszkania jednego z podejrzanych, zabezpieczyli dodatkowo 243 porcje handlowe marihuany.
Policjanci do sprawy zatrzymali 4 osoby. Automaty zostały przetransportowane do siedziby Oddziału Celnego w Legnicy i będą stanowić dowód w sprawie. Dzięki skutecznej i wytężonej pracy policjantów udało się rozwiązać przestępczą działalność. Osoby odpowiedzialne za uruchomienie nielegalnego procederu czeka obecnie postępowanie karno-skarbowe. W myśl obowiązujących przepisów, kto wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia posiada automat do gier, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności do lat 3 lub obu tym karom łącznie. Ponadto, jeden z zatrzymanych mężczyzn, 42-letni mieszkaniec Lubina, okazał się osobą poszukiwaną, i to właśnie w jego mieszkaniu funkcjonariusze ujawnili marihuanę. Dodatkowo mężczyzna będzie odpowiadał za udzielanie narkotyków innej osobie.
Lubińscy i polkowiccy policjanci mówią NIE! zjawisku przemocy podczas konferencji naukowej „Pomoc Daje MOC”.
Przemoc to wykorzystywanie swojej fizycznej czy emocjonalnej przewagi nad drugim człowiekiem. Prześladowanie i dokuczanie może dotyczyć każdego, niezależnie od jego wyglądu, zdolności czy sprawności fizycznej. Ofiary mają poczucie poniżenia i upokorzenia, odczuwają wstyd i lęk. Policjanci chcieliby, żeby do tego typu zdarzeń dochodziło niezwykle rzadko, a najlepiej w ogóle. Dlatego funkcjonariusze angażują się w każdą inicjatywę, która może pomóc osobom uwikłanym w takiego typu relacje, jak i ludziom niosącym im pomoc.
Polkowiccy i lubińscy funkcjonariusze na czele z Komendantami Powiatowymi insp. Waldemarem Cichockim oraz insp. dr Joanną Cichlą wzięli aktywny udział w Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Pomoc Daje MOC”, którą Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach zorganizował wspólnie z tamtejszą Uczelnią Jana Wyżykowskiego. Wydarzenie skierowane było do osób zaangażowanych w działania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i dorosłych. Konferencja złożona była z dwóch części. Słuchacze mieli okazję wysłuchać serii wykładów poprowadzonych przez wybitnych ekspertów z dziedziny psychologii, pedagogiki oraz pracy socjalnej, którzy podzielili się wiedzą i doświadczeniami w obszarze wsparcia osób dotkniętych przemocą.
Wykład pod nazwą „Psychospołeczne funkcjonowanie kobiet doświadczających przemocy” poprowadziła insp. dr Joanna Cichla Komendant Powiatowy Policji w Lubinie, a ponadto socjoterapeuta i terapeuta w nurcie TSR. Następnie za mikrofonem stanęła mgr Patrycja Jambrożek, psycholog i psychotraumatolog, która zgłębiła temat „Psychologicznego obrazu dziecka krzywdzonego”. Kolejnymi prelegentami byli dr hab. Małgorzaty Michel, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, która omawiała niuanse „Interwencji wobec dziecka krzywdzonego i reagowania na przemoc w świetle standardów ochrony małoletnich”, a zaraz po niej wystąpił mgr Marek Szczęsny, pedagog i psychoterapeuta, który swoim wykładem pn. „Jak towarzyszyć innym w cierpieniu i nie zwariować”, położył nacisk na samoświadomość i dbanie o kondycje samych “ratowników”, który w osobach policjantów, przedstawicieli pozostałych służb mundurowych czy pracowników socjalnych i placówek edukacyjnych na sali tego dnia nie brakowało.
Drugą część konferencji wypełniła owocna dyskusja panelowa z udziałem wspomnianej już dr hab. Małgorzaty Michel, dr Renaty Sochy, psychologa, pedagoga i profesor oświaty oraz podkom. Przemysława Rybikowskiego, Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. Podczas panelu dyskusyjnego wieńczącego wydarzenie, eksperci z różnych dziedzin rozmawiali o najnowszych strategiach ochrony dzieci przed przemocą oraz o skutecznych metodach wsparcia dla ofiar.
Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to temat tabu wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy, ujrzą światło dzienne dopiero wówczas, gdy dojdzie do tragedii. Masz prawo złożyć na policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę. Przemoc domowa rzadko jest incydentem. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc powtórzy się. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno. Jesteś świadkiem przemocy – reaguj! Możesz uratować czyjeś życie.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl