1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Raz na 10 lat Główny Urząd Statystyczny pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy”. O co konkretniej będziemy pytani w spisie? Dane dotyczą, między innymi, demografii, jak i wieku, miejsca zamieszkania czy stanu cywilnego, a dalej – sytuacji ekonomicznej oraz mieszkaniowej, wykształcenia, rodziny, a także niepełnosprawności. Spisem objęte są też osoby bez stałego miejsca zamieszkania, a także budynki, w tym obiekty zbiorowego zakwaterowania, jak na przykład, domy pomocy społecznej – wymienia zastępca dyrektora wydziału spraw obywatelskich Wojciech Żbikowski.

Główną metodą udzielenia informacji jest samospis internetowy za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: spis.gov.pl. Jeśli nie będzie możliwości zrobienia tego we własnym zakresie, można przyjść do biura spisowego w ratuszu, pokój numer 20, gdzie przygotowane jest odpowiednie stanowisko i można liczyć na pomoc pracownika urzędu. Można się też spisać przez telefon, dzwoniąc na infolinię: 222799999. Jeśli ktoś nie skorzysta z wymienionych metod, wtedy z taką osobą skontaktuje się rachmistrz, telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis.

Nie można mu odmówić przekazania danych. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a za odmowę udzielenia informacji grozi grzywna – podkreśla zastępca dyrektora wydziału spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim Polkowic Wojciech Żbikowski..

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwać miał do 30 czerwca, ale już wiadomo, że Prezydent RP podpisał 1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021. Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021. Pozostałe zmiany dotyczą m.in.: ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad oraz dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

Jeśli jesteś klientem tego banku i przedsiębiorcą – możesz taniej kupić pieniądze na biznes

Poprzedni artykuł

Tragiczny wypadek w ZG Rudna – 3-dniowa żałoba w KGHM

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like