Mieszkanka Lubina wybrała się do lasu na grzyby. Kobieta była ze swoim mężem i córką. Wystarczyła tylko chwila, aby zgubić ze sobą kontakt wzrokowy. Nawoływania i krzyki też nie dały rezultatu.

Zaczęły się gorączkowe poszukiwania. Okazało się, że starsza pani nie wzięła ze sobą telefonu komórkowego, a choruje na cukrzycę. Rodzina widząc, że sami sobie nie poradzą, poinformowała policjantów, którzy organizowali akcję poszukiwawczą. Na szczęście tym razem skończyło się na strachu samej zainteresowanej jak i wystraszonej rodziny.

Okazało się, że kobieta za bardzo odeszła od swoich bliskich i straciła orientację w lesie. Idąc cały czas przez las, wyszła z jego drugiej strony.  Nie mając już sił na dalszą drogę, poprosiła o pomoc jednego z mieszkańców wioski, który zawiózł ją do znajomych. Ci z kolei poinformowali męża zaginionej, że zguba się znalazła.

Ta historia na szczęście miała szczęśliwe zakończenie. Aby uniknąć tak niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, lubińscy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:
  • Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
  • Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Warto w Google Maps zaznaczyć miejsce, gdzie zaparkowaliśmy nasze auto.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
  • Nigdy nie zostawiajmy  w zaparkowanych samochodach cennych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja.

Do akcji prowadzonej po zgłoszeniu zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.

Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

Poprzez: KPP Lubin

Było energetycznie i towarzysko – kulturalne wibracje w Sercu Zagłębia Miedziowego

Poprzedni artykuł

Polskie firmy z branży kosmicznej szansą dla światowego sektora kosmicznego – nowa ścieżka rozwoju polskich MŚP [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like