Nowa karetka o najwyższym standardzie wyposażenia znajdzie się na wyposażeniu Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach.

Za kwotę prawie 449 370 zł dotacji celowej z budżetu gminy Polkowice tabor ratowniczy wzbogaci się o nowy ambulans typu „C”, czyli ruchomą jednostkę intensywnej opieki. To najbardziej zaawansowany rodzaj karetki skonstruowany i wyposażony do zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów w trakcie transportu. Obecnie w dyspozycji Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach są trzy dobokaretki. Dwie w standardzie podstawowym, z kierowcą i ratownikiem, i jedna dobokaretka w standardzie „S”, z lekarzem.

To ważne wydarzenie dla naszej lokalnej społeczności i namacalny dowód wdzięczności, jaką mieszkańcy Polkowic chcą okazać naszym ratownikom medycznym, czyli tym osobom, które właśnie teraz są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Inwestowanie w sprzęt medyczny to obecnie najlepszy sposób okazywania wdzięczności medykom – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. To też przekłada się na bardzo wysoką jakość opieki zdrowotnej, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców – podkreśla włodarz miasta.

Z nowego ambulansu cieszy się również dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy Joanna Bronowicka. Ta karetka jest bardzo ważna zwłaszcza w tym miejscu, bo na terenie powiatu polkowickiego nie ma szpitala, a karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach są bardzo obciążone, zwłaszcza w okresie pandemii. Pacjentów trzeba często odwozić do szpitali w Głogowie, Lubinie czy nawet w Legnicy. Jest tu karetka, którą mamy od 2016 roku, i u której na liczniku jest już ponad czterysta tysięcy kilometrów. To pokazuje, że eksploatacja taboru w tym miejscu jest bardzo duża – podkreśla dyrektor legnickiego pogotowia.

Nowy samochód to jedno – zwracają uwagę medycy. Druga istotna sprawa to wyposażenie karetki, które w tym przypadku jest wysoce profesjonalne. Ambulans, który otrzymaliśmy, to taki mini szpital na kołach. To dobre miejsce pracy dla naszych zespołów, ale przede wszystkim zapewnienie optymalnego bezpieczeństwa mieszkańcom. Oczywiście, życzę wszystkim naszym zespołom i wszystkim pacjentom oraz mieszkańcom, żeby ten ambulans wyjeżdżał jak najmniej razy. Niestety, obecny okres pokazuje nam, że przekraczamy kolejne granice naszych możliwości, jeśli chodzi o liczbę wyjazdów – dodaje dyrektor Joanna Bronowicka.

Karetka, choć formalnie będzie należała do legnickiego pogotowia, będzie jeździć po terenie powiatu polkowickiego, a to teren działania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego gestu. Burmistrz Łukasz Puźniecki obiecał nam dwa lata temu, że będzie nas wspierał i teraz dotrzymuje pan słowa. Bardzo za to dziękuję panu burmistrzowi, zarządowi gminy i wszystkim radnym – mówi kierująca Zespołem Ratownictwa Medycznego w Polkowicach Alicja Tramś, która podziękowała za ten zakup podczas uroczystości podpisania umowy.

Nowy ambulans zastąpi czteroletnią, ale bardzo już wyeksploatowaną karetkę tej samej klasy. Nowa karetka to nowa jakość dojazdów: szybsza i wygodniejsza. Sprzęt w ambulansie także będzie nowy. W czasach covidowych praktycznie do każdego zdarzenia wyjeżdżamy w kombinezonach, później następuje dekontaminacja tego sprzętu i karetki, dlatego jest bardzo ważne, żeby robić to w dobrych warunkach – uważa kierownik polkowickiego pogotowia.

Umowę podpisali burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz dyrektor Pogotowia Medycznego w Legnicy Joanna Bronowicka. W uroczystości podpisania umowy wzięli także udział Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych oraz Marek Gorczyński, zastępca dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Legnicy ds. medycznych.

RELACJA: Tomasz Praski

Duża pomoc dla małych firm – w czołówce przedsiębiorcy z Legnicy i powiatu głogowskiego

Poprzedni artykuł

Wciąż realnym zagrożeniem jest COVID-19, a nie podanie szczepionki

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like