Fot. UM Legnica

Rodzice, nauczyciele i wychowawcy mogą w Legnicy korzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych w ramach programu ,,Legnicka Szkoła Rodziców i Wychowawców’’. Projekt finansuje wspólnie Miasto Legnica i KGHM Polska Miedź SA. Udział w programie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. Można ich dokonywać telefonicznie i mailowo (wstronerodziny@gmail.com, tel. 732 744 687).

Program opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej, a jego motto brzmi: „Wychowywać, to kochać i wymagać”. Zajęcia odbywają się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana.

– Przedsięwzięcie realizowane jest w formie warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych). Obecnie zakończony kurs odbywał się przez dwa weekendy. Tak, aby umożliwić udział tym, którzy w tygodniu nie mogą znaleźć na to czasu. Obecnie planowane są już kolejne kursy weekendowe . Najbliższy zaplanowano na 3-5 grudnia i 10-12 grudnia – informuje Urząd Miasta Legnica.

Liczebność grupy szkoleniowej wynosi na ogół 10–15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Jak podkreślają lokalne władze samorządowe cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Ustaliliśmy , ze program składa się z trzech części tematycznych. Pierwsza dotyczy relacji dorosły – dziecko, druga – uczy budowania relacji między dziećmi (rodzeństwem), a trzecia skierowana jest do rodziców i wychowawców nastolatków. Zajęcia poszerzają wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno–społecznego nastolatka oraz potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie). Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysach młodzieńczych, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży.

 

Coroczne zmiany w rozkładzie PKP. Z Głogowa już nie dojedziemy do Warszawy

Poprzedni artykuł

Policjant z Polkowic oddał szpik dla genetycznej bliźniaczki

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like