Legendy z Głogowa i okolic to fragment dolnośląskiego skarbu legend i podań ludowych. Te dawne opowieści nie były na ogół znane polskim przybyszom, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Wyłoniły się dopiero z czasem, wyszukane w książkach i czasopismach.

Zostały opracowane w języku polskim, niektóre przetworzone literacko. Jako pierwszy podjął się tego dr Janusz Chutkowski w zbiorze opowiadań z 1998 r., zatytułowanym „Legendy głogowskie”. W 2007 roku wyszła moja książka „Legendy Ziemi Głogowskiej”, a w 2018 roku ukazała się wybór utworów, wzbogacony o kilka baśni, a więc przeznaczony dla dzieci.

Wszystkie te książki, wydane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, zilustrowałem. Techniki: akwarela i gwasz oraz rysunki. Część tych ilustracji znalazła się na obecnej wystawie. Są to reprodukcje (oryginały są małego formatu). Zanim przyjrzymy się ilustracjom, warto spróbować odpowiedzieć na pytanie: czym są legendy? To niełatwe. Najogólniej, to ludowa wizja świata ujęta w opowieści. Te z terenów wiejskich są przeważnie tzw. podaniami wierzeniowymi, w których roi się od postaci i zdarzeń nadprzyrodzonych. Opowiadano je ku nauce i przestrodze. Dobro i zło są jasno określone, przy czym dobro nie zawsze zwycięża. Legendy miejskie odnoszą się często do wątków historycznych.

Wystawę można oglądać osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 – 17:00 w Galerii Edukacji Twórczej Centrum Kultury MOK Plac Konstytucji 3 Maja 2 w Głogowie lub wirtualnie na stronie internetowej. Wystawa dostępna jest do 28 czerwca 2020 r. Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie

„Wszyscy poczuliśmy, jak sport jest ważny” – Waldemar Jedynak mówi o tym jak bardzo „Górnik” związany jest z Polkowicami [VIDEO]

Poprzedni artykuł

„Nowy Dekameron” – pierwsza w Polsce premiera teatralna online

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like