23 zastępy straży pożarnej, w tym 9 z powiatu głogowskiego brało udział w gaszeniu pożaru plebanii w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Na szczęście ogień nie przeniósł się na świątynię.

W momencie przyjazdu naszych jednostek ogień objął już znaczą cześć dachu budynku plebanii – relacjonował rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach mł. brygadier Piotr Woźniakiewicz.

Pożar pojawił się wczoraj po godz. 23:00. Jako pierwszy do ratowania budynku przystąpił ksiądz proboszcz. Jeszcze przed przyjazdem strażaków sam próbował ugasić ogień przy pomocy podręcznego sprzętu, który znajdował się w budynku. Gdy strażacy dotarli na miejsce, ogniem objęty był cały dach budynku o wymiarach 10 na 20 metrów. Ksiądz, który usiłował ratować mienie, zdołał bezpiecznie ewakuować się tuż przed przybyciem ratowników. Doznał poparzeń górnych dróg oddechowych i po tym, jak poczuł się źle został zabrany przez pogotowie do szpitala w Głogowie.

Straty szacowane są na ok. 2 mln zł. Spalił sie dach, stropy pomiędzy poddaszem, a pierwszym piętrem, są z bardzo złym stanie technicznym. Do budynku nie można wejść, bo w każdej chwili zawalić się może górny strop i kominy wystające z bryły budynku – relacjonuje rzecznik prasowy KP PSP w Polkowicach mówi Piotr Woźniakiewicz.

Niedawno budynek plebanii w Jakubowie przeszedł gruntowny remont. Liczę na to, że wspólnymi siłami uda nam się odbudować ten obiekt. Dobre wiadomości są takie, że udało się uratować wartościowe mienie, które znajdowało się w środku – informuje wójt gminy Radwanice Paweł Piwko.

Przebieg akcji relacjonują i pokazują na zdjęciach zamieszczonych w profilu społecznościowym druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radwanicach. Po przyjeździe na miejsce ogień zajmował już większość dachu. Nasze działania polegały na podaniu prądów wodnych i częściowej ewakuacji przedmiotów sakralnych i o większej wartości.

Tak też było między innymi w przypadku strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaworzycach. Oto ich relacja zamieszczona w serwisie społecznościowym oraz opublikowane przez nich zdjęcia pożaru. 3 maja o godz. 23: 26 zostaliśmy zadysponowani w sile dwóch zastępów, razem z licznymi siłami z powiatu polkowickiego oraz głogowskiego do pożaru plebanii w Jakubowie. Cały dach stanął w ogniu, straty są ogromne.

Do zdarzenia doszło w przeddzień święta strażaków. Dzisiaj bowiem przypada uroczystość św. Floriana, która przez wszystkie służby pożarnicze jest traktowane jako dzień szczególnego szacunku dla poświęcenia druhen i druhów, którzy niezależnie od pory dnia i nocy zawsze są gotowi ratować życie, zdrowie i mienie materialne.

Wszystkim Druhnom i Druhom – państwowej i ochotniczej straży pożarnej – życzymy, aby każdy wyjazd kończył się szczęśliwym powrotem, aby każda akcja przebiegała jak najskuteczniej i bezpieczniej.

„Pomagać i chronić” – to nie tylko hasło, lecz codzienność pracy policyjnej

Poprzedni artykuł

Bitwa Regionów 2021 w nowej odsłonie! [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like