Po uruchomionym niedawno połączeniu z Grębocicami, teraz można dojechać autobusem do Lubina. W obu kierunkach polkowiczanie zyskują dostęp do stacji kolejowych, z których mogą przemieszczać się dalej. To jednak nie koniec, bo gmina otrzymała właśnie 14,3 mln zł ze środków samorządu województwa dolnośląskiego na zakup niskoemisyjnych autobusów miejskich. Jeszcze w tym roku jest szansa na uruchomienie bezpłatnej komunikacji autobusowej z Polkowic do Chocianowa. Od kilkunastu dni są dostępne Polkowickie Rowery Miejskie.

Złożony w urzędzie marszałkowskim – w marcu br. – projekt „Zakup autobusów o napędzie elektrycznym dla połączeń miejskich i podmiejskich w gminie Polkowice”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 uzyskał w ubiegłym tygodniu aprobatę.

Polkowice pozyskały 14 mln 344 tys. zł na zakup dziewięciu autobusów napędzanych silnikiem elektrycznym. Produkcja autobusów trwa ok. 14 miesięcy, więc pojawią się na polkowickich trasach na przełomie 2020 i 2021 r.

Teraz tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach to 9 autobusów, w tym 2 z napędem elektrycznym. Nowe autobusy będą zapewniać optymalną dostępność dla osób niepełnosprawnych i starszych. Na przyciskach „stop” literę „S” będzie pisana w alfabecie Braille’a. Z kolei na obiciach foteli piktogramy sygnalizujące pozostałym pasażerom, że jeśli do autobusu wsiądzie osoba niepełnosprawna lub np. z małym dzieckiem, to należy ustąpić należne jej miejsce. W każdym pojeździe znajdzie się tablica informacyjna oraz monitor, na których wyświetlane będą np. cała trasa przejazdu, numer linii jaką autobus obsługuje oraz czas przejazdu pomiędzy przystankami. Z głośników będą słyszalne zapowiedzi o następnym przystanku oraz przystanku, na którym autobus obecnie będzie się znajdował.

Tydzień temu ruszyły pierwsze bezpłatne kursy na linii Polkowice – Lubin.  Takie połączenie było mocno postulowane jeszcze w trakcie ubiegłorocznej kampanii samorządowej. Brak tej komunikacji bardzo doskwierał mieszkańcom Polkowic Stąd dziś udaje nam się w naprawdę ekspresowym tempie skomunikować dwa bardzo istotne miasta Zagłębia Miedziowego – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Na trasie jest 5 przystanków w Polkowicach i 10 w Lubinie. Połączenie na trasie z Polkowic do Lubina obsługiwane jest przez PKS Lubin. W dni robocze kursują cztery pary połączeń, natomiast w sobotę i niedzielę po dwa. Rozkład jazdy autobusów skorelowany jest z godzinami przyjazdów odjazdów pociągów z niedawno uruchomionego dworca kolejowego w Lubinie. Koszt jaki w tym roku gmina Polkowice poniesie na ten cel to kwota ok. 150 tys. zł.

Według deklaracji polkowickiego magistratu zaawansowane są prace nad uruchomieniem bezpłatnego połączenia autobusowego do Chocianowa. Jest realne, że pierwsze kursy na tej trasie zaczną działać jeszcze w 2019 r. Trwają też analizy i dialog dotyczący włączenia się w sieć komunikacyjną Jerzmanowej i Rudnej. Korzyści płynące z rozwoju komunikacji w naszym regionie widzi coraz więcej gmin. Samorządy postrzegają Polkowice jako faktyczne centrum komunikacji w regionie – uważa burmistrz Łukasz Puźniecki.

Bezpłatne połączenia autobusowe z Polkowic do sąsiednich miast to nie wszystko, nad czym pracują urzędnicy tej gminy, aby niwelować komunikacyjne wykluczenie mieszkańców Polkowic. Jego elementem jest także uruchomiony przed kilku tygodniami Polkowicki Rower Miejski. Obecnie czynna już jest sieć ośmiu stacji z 50 rowerami do użytku mieszkańców. Niewykluczone, że jeśli aplikacja sprawdzi się i zyska wśród mieszkańców zainteresowanie, to będzie rozbudowywana.

foto: Łukasz Puźniecki – Facebook

Zaginął mieszkaniec Polkowic – dzięki skutecznej akcji znaleziony po jednej dobie od zgłoszenia

Previous article

Prezydent RP odwiedzi Głogów – znamy program wizyty

Next article

1 Comment

  1. […] jednak nie koniec inwestycji, bo jak już informowaliśmy w naszym portalu, Polkowice pozyskały nieco ponad 14 mln zł na zakup dziewięciu nowych pojazdów napędzanych […]

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like