KGHM Polska Miedź SA uruchomiła dzisiaj jedyny w Polsce piec wychylno-topielno-rafinacyjny do przetopu recyklingowego miedzi. Budowę zrealizowano w rekordowo krótkim czasie, zaledwie 15 miesięcy. Docelowo inwestycja kosztować będzie ok. 250 mln zł. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.
Włączona dzisiaj w Legnicy instalacja WTR spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Jest wyposażona w najnowocześniejszy system oczyszczania gazów procesowych. Piec jest przeznaczony do przetopu wysokiej jakości surowców recyklingowych z możliwością uzupełnienia wsadu płynną miedzią. Dzięki zdolności przejęcia funkcji pozostałych pieców, w trakcie ich postojów remontowych, produkcja huty będzie na stabilnym wysokim poziomie.
Mamy tutaj widoczny znak naszej polityki reindustrializacji. Inwestycja jest ekologicznie jak najlepiej przygotowana i została przeprowadzona o czasie. Tworzy dobre perspektywy dla Legnicy i KGHM. Ta inwestycja ma przed sobą wielkie perspektywy, to modernizacja oparta o badania i rozwój, polską myśl techniczną, dbałość o czyste środowisko. Właśnie takie inwestycje będziemy wspierać i promować. Piec WTR to pierwszy taki piec, który będzie działał wykorzystując recykling, chroniąc środowisko, wykorzystując surowce w najlepszy możliwy sposób. Jestem bardzo zadowolony, że ta inwestycja jest prośrodowiskowa – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Po uroczystości uruchomienia pieca WTR premier odwiedził Oddział ZG Lubin.
Włączona w legnickiej hucie instalacja jest jednym z głównych ogniw realizacją nowej strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019 – 2023. Jednym z jej elementów jest wzrost produkcji hutniczej z wsadów obcych, w których istotną część stanowią złomy miedzi. W 2030 r. ten sektor działalności koncernu ma osiągnąć poziom 35%.
W trakcie budowy legnickiego pieca WTR zużyto:
-
5,5 tys. m³ betonu,
-
350 ton stali zbrojeniowej,
-
550 ton konstrukcji stalowych, w tym 300 ton do stworzenia konstrukcji pieca,
-
55 000 m kabli i przewodów (zasilających, sterowniczych i sygnalizacyjnych),
-
5000 m rurociągów,
-
600 ton wymurówki – do budowy wnętrza pieca
-
głębokość wykopu miejsca pod piec wynosiła miejscami nawet 13 metrów
-
z terenu budowy wywieziono 11 tys. m³ gruntu
-
zaangażowano blisko 50 podmiotów z Polski i zagranicy
-
na budowie pracowało nawet 250 osób
-
przy piecu pracuje wysokospecjalistyczna maszyna załadowcza Dango, która wyposażona jest w dyszel o długości 5 m podający złom do komory pieca
Podstawową funkcją pieca WTR jest przetapianie złomów i rafinacja pirometarulgiczna miedzi. Dotychczas tę funkcję pełniły piece anodowe. Budowa WTR jest konsekwencją realizacji planów wymiany technologii na wydziale elektrorafinacji. Obecna konwencjonalna metoda wykorzystania podkładek z cienkiej blachy katodowej, zostanie zastąpiona nowocześniejszą technologią bezpodkładkową (TB).
W miejsce podkładek stałych pojawią się matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Proces produkcyjny będą też uzupełnić maszyny do „zdzierania” katod i przygotowywania matryc. Produkcja katod w technologii bezpodkładkowej poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy, poprzez automatyzację procesu technologicznego.
Jako lider polskiej gospodarki odpowiadamy na wyzwania turbulentnego świata. Oparcie produkcji miedzi w dużej mierze na złomie jest przykładem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która jest nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju Spółki. To największa inwestycja w historii Huty Miedzi Legnica, nie tylko pod względem poniesionych nakładów, ale przede wszystkim ze względu na ogromny skok technologiczny tego oddziału. Przekształci się on w hutę hybrydową mającą perspektywę rozwoju na kolejne lata. To krok w kierunku pozyskiwania surowca z recyklingu – ocenił prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.
video: Rafał Sterczyński & Denis Smirnow foto: tomaszgola.com (via: kghm.com), Rafał Sterczyński