Fot. Kancelaria Prezydeta RP

Prezydent RP Andrzej Duda 16 listopada 2021 r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowa rozwiązania legislacyjne są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce.

Nowelizacja ta wprowadza obniżkę podatków. Dzięki niej w portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln Polaków. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys.

 

Najważniejsze rozwiązania to przed wszystkim historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł., wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł., kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł., fair play w zakresie składki zdrowotnej, podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom, podatkowe fair play wobec państwa.

– Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł – będzie taka sama dla wszystkich uprawnionych do korzystania z niej, niezależnie od zarobków. To odważny ruch na rzecz osób mniej zarabiających. Niemal 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. Podatku dochodowego, dzięki podniesieniu kwoty wolnej, nie będą płacić osoby mniej zarabiające i prawie 2/3 emerytów i rencistów. Od 2022 r. wysokość progu podatkowego wzrośnie o 40% – z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. Podatek o stawce 32% płacić będzie o połowę osób mniej niż obecnie Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów, stawka ryczałtu spadnie z 17 proc. na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży IT stawka zmniejszy się z 15 proc. do 12 proc. – mówi Minister Finansów Tadeusz Kościański.

Youth Internet Governance Forum Poland – zaprasza NASK

Poprzedni artykuł

Plan Działań dla Miast – Nabór wniosków przedłużony do 22 listopada

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like