Fot. materiały prasowe

W Głogowie przedstawiono założenia projektu dotyczącego ochrony i udostępnienia cennych przyrodniczo terenów Odry. Obecnie obszar zatoki Neptun wykorzystywany jest przez osoby uprawiające kajakarstwo i turystykę wodną. Budynek niszczeje, więc jest pomysł na projekt, który go “odżywi”. Dodatkowo planowane są inne, ważne pod kątem turystyczno-rekreacyjnym, inwestycje.

Teren zatoki Neptun w Głogowie nie jest zagospodarowany, co negatywnie wpływa na środowisko znajdujące się w pobliżu obszaru Natura 2000 – Łęgi Nadodrzańskie i występujące na nich gatunki chronione.

Projekt zakłada budowę przystani rzecznej przy zatoce wraz z budową niezbędnej infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowaniem terenu, dzięki czemu zarówno dla ludzi, jak i występującej tam przyrody teren stanie się przyjaźniejszy i bezpieczniejszy – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

MODERNIZACJA GŁOGOWSKIEGO NEPTUNA

W projekcie przewidziana jest gruntowna modernizacja i adaptacja, nieużytkowanego obecnie, budynku Neptun, w którym zostanie utworzone Centrum Informacji Przyrodniczo-Turystycznej Szlaku Odrzańskiego. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w instalację OZE. Bezpośrednio przy przystani utworzone zostaną 3 tarasy widokowe oraz zagospodarowany będzie teren zielony wraz z elementami małej architektury. W ramach projektu przewidziano także budowę międzygminnej drogi rowerowej, która stanowić będzie znaczną część szlaku rowerowego biegnącego od przystani Neptun do największego skupiska ogródków działkowych „Kulów”.

GŁOGÓW INWESTUJE W TURYSTYKĘ

Kolejny fragment nabrzeża Odry zostanie udostępniony mieszkańcom, co jeszcze bardziej uatrakcyjni te tereny pod względem turystycznym. Dodatkowo obszar ten zostanie wzbogacony o ścieżki rowerowe, zatem mówimy tu o naprawdę kompleksowym projekcie. Bliskość Odry oznacza dla Dolnego Śląska mnóstwo możliwości rozwoju, dlatego stawiamy na popularyzację turystyki także na tych terenach – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Infrastruktura wytworzona w ramach projektu będzie ogólnodostępna i nieodpłatna w zakresie przystani i ścieżki rowerowej. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2022-2023, a jego koszt to ponad 22,7 mln zł. 9,5 mln złotych pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

TURYSTYCZNY SZLAK ROWEROWY I WODNY W GŁOGOWIE

Przed II wojną światową okolice Neptuna tętniły życiem, przyszedł czas by to miejsce zwrócić mieszkańcom i turystom. Zagospodarujmy i tereny przy zatoce i budynek Neptuna. Pomost służyć będzie małym jednostkom pływającym, a turyści będą mogli skorzystać z posiłku i noclegu. Zapewnimy też miejsce na edukację ekologiczną. Będą tarasy i miejsca do wypoczynku. Neptun połączy dwa szlaki: rowerowy i wodny. Jest także naturalnym przedłużeniem Bulwaru Nadodrzańskiego, z którego głogowianie tak chętnie korzystają. Z pewnością będzie to kolejne ciekawe i atrakcyjne miejsce nie tylko w Głogowie, ale także na Dolnym Śląsku – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - informacja prasowa

Czas na czar przedświątecznych radości – Jarmark we wrocławskim Rynku zaprasza [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Lubin: Kolejne internetowe oszustwo. 44-latka chciała sprzedać sofę za 500 złotych, straciła ponad 5 tysięcy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like