Wyspy Brytyjskie od kilkudziesięciu godzin są oku kolejnego pandemicznego cyklonu. Tymczasem obok tych fatalnych okoliczności, toczy się normalne życie, a jego częścią są niezwykłe odkrycia.

Rafał Cwynar, ps. „Bocian” – rodowity głogowianin i członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – mieszkający od kilku lat na Wyspach Brytyjskich, dokonał niesamowitego odkrycia archeologicznego. Odkrył bullę papieską z kancelarii Innocentego VI z XIV wieku. Na znalezisko trafił w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. Z jednej strony bulli znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła, z drugiej imię papieża. Innocenty VI, w kancelarii którego wystawiono bullę, był papieżem od 1352 do 1362 roku. Był piątym z kolei i jednym z siedmiu papieży rezydujących w Awinionie.

Bulla znaleziona przez Rafała Cwynara zachowała się w nieco gorszym stanie niż ta, którą kilkanaście dni temu znalazł w Wielkiej Brytanii inny polski poszukiwacz Mariusz Cieplucha, który w okolicy Londynu odnalazł bullę papieża Bonifacego VIII. Do obu odkryć doszło zatem tydzień po tygodniu, a na tego typu zabytki natrafia się bardzo rzadko.

Rafał „Bocian” Cwynar, który ma na swoim koncie odkrycie między innymi złotego celtyckiego quarter statera, nawiązał do odkrycia swojego kolegi, komentując własne znalezisko na jednej z grup w mediach społecznościowych: „Zazdrościłem ci więc powiedziałem sobie: też taką kopnę”. I, jak powiedział, tak zrobił. Rafał Cwynar prowadzi swoje poszukiwania w Wielkiej Brytanii od września 2019 roku. Do poszukiwań używa wykrywacza XP Deus. Wcześniej, gdy mieszkał jeszcze w Polsce, także zajmował się poszukiwaniami. Wtedy prowadził badania przy użyciu Garretta Ace’a 250.

Bulla papieska to nie jedyne cenne historycznie znalezisko Rafała z ostatnich miesięcy. Wśród najważniejszych „Bocian” wymienia chociażby złotego celtyckiego quarter statera, złoty pierścień z XVI wieku i XIV-wieczną pieczęć.

Wszystkie wymienione znaleziska można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Poprzez: zdziennikaodkrywcy.pl

Od dzisiaj dowolna para butów z dostawą do domu w 60 minut – w już 8 polskich miastach CCC szybko obsługuje klientów

Poprzedni artykuł

Zbiórka na rzecz podopiecznych Domu Powstańców Warszawskich – dołącz, jeśli możesz

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like