Drugi tydzień GovTech Festival, czyli zapowiadanego w naszym portalu, trwającego miesiąc cyklu dostępnych dla wszystkich wydarzeń online, przebiegnie pod znakiem wyszukiwania fake newsów.

Już w najbliższy weekend, czyli 13 – 15 listopada br., odbędzie się #FakeHunter Challenge – międzynarodowy konkurs organizowany przez Polską Agencję Prasową we współpracy z GovTech Polska, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci.

Konkursowi towarzyszyć będą dyskusje z udziałem dziennikarzy, naukowców i osób ze świata kultury na temat zjawiska dezinformacji. Konkurs #FakeHunter Challenge, jedno z kluczowych wydarzeń trwającego GovTech Festival, skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni zarejestrowane zespoły, liczące do 10 osób, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe i podawać źródła nieprawdziwych informacji.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody – 15 tys. zł za pierwsze miejsce, 10 tys. zł za drugie miejsce i 5 tys. zł za trzecie miejsce.

To kolejny tydzień naszej listopadowej inicjatywy – GovTech Festival. W tym tygodniu stawiamy przede wszystkim na walkę z fake newsami. W związku z tym, że wszyscy dzisiaj możemy stać się ofiarami dezinformacji, tak ważne jest, byśmy aktywnie włączyli się w jej zwalczanie. Dlatego wspólnie z Polską Agencją Prasową zapraszamy wszystkich internautów do sprawdzenia swojej spostrzegawczości i umiejętności weryfikacji faktów.

Jestem przekonana, że uczestnikom konkursu uda się zweryfikować wiele nieprawdziwych informacji krążących w sieci, a tym samym – nie tylko zdobyć atrakcyjne nagrody, ale także zdziałać coś dobrego dla społeczeństwa – mówi pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.

Wydarzenie będzie odbywało się w pełni online, a przez weekend w FakeHunterowym studio transmitowane będą wywiady i dyskusje na temat zjawiska dezinformacji. Wejścia ze studia zaplanowano na piątek, sobotę i niedzielę co dwie godziny – od godziny 10:00 do godziny 18:00. 13 listopada, czyli w piątek o godz. 14:00, odbędzie się dyskusja na temat fake newsów w gronie dziennikarzy, w sobotę o godz. 14:00, na temat tego zjawiska dyskutować będą przedstawiciele agencji informacyjnych – francuskiej AFP, niemieckiej DPA, hiszpańskiej EFE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych EANA, z kolei w niedzielę o godz. 14:00, o zjawisku dezinformacji debatować będą przedstawiciele świata nauki.

Warto śledzić na bieżąco wywiady i dyskusje w naszym studio. Wspólnie z dziennikarzami, artystami i naukowcami przez cały weekend analizować będziemy zjawisko dezinformacji i wpływ fake newsów na otaczającą nas rzeczywistość w różnych aspektach życia – dodaje Justyna Orłowska.

W trakcie trwającego przez cały listopad GovTech Festival można również zdobyć tytuł „Cyfrowego Wolontariusza”. „Cyfrowy Wolontariusz” to inicjatywa, która ma edukować i zachęcać do korzystania z narzędzi cyfrowych oferowanych przez administrację publiczną, a także aktywizować młodsze osoby do wspierania seniorów w korzystaniu z tych rozwiązań.

Przedsięwzięcie ma charakter konkursu i organizowane jest we współpracy z Lasami Państwowymi. Dzięki włączeniu się w cyfrowe aktywności i wykorzystywaniu narzędzi online do kontaktu z administracją, uczestnicy nie tylko na co dzień przyczyniają się do ograniczenia zużycia papieru, ale także, biorąc udział w tej akcji, przyczynią się do zwiększenia liczby sadzonych w Polsce drzew. Do inicjatywy można dołączyć od 11 listopada.

  • GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W Festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany.
  • Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
  • GovTech Festival to wydarzenia główne i wydarzenia towarzyszące organizowane przez partnerów Festiwalu.
  • Do najważniejszych wydarzeń Festiwalu należą: webinarium na temat branży gamingowej pod patronatem Internet Governance Forum, które odbyło się 6 listopada, #FakeHunter Challenge organizowany 13-15 listopada wspólnie z Polską Agencją Prasową, Hackathon dla Miast – wydarzenie organizowane wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, które odbędzie się 20-22 listopada oraz HackYeah, czyli wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie, który zorganizowany zostanie 27-29 listopada, w ramach którego odbędzie się także Game Jam, czyli maraton programowania gry wideo organizowany wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu.
  • Podczas Game Jam powstanie gra, której motyw przewodni wybrany zostanie w głosowaniu internautów z całego świata. Częścią GovTech Festival będzie także HackJunior, czyli ogólnopolski konkurs, w którym mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.
  • GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Partnerami strategicznymi GovTech Festival są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.
  • GovTech Polska został powołany do życia w 2018 roku. To międzyresortowy program realizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami. To most łączący administrację publiczną z przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym i obywatelami.
  • Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie narzędzi stają odważnie naprzeciw wyzwaniom z jakimi mierzy się sektor publiczny. Usprawniają tym samym efektywność działania sfery publicznej podnosząc jakość życia obywateli.

Kontakt w sprawie GovTech Festival:

e-mail: govtechfestival@kprm.gov.pl

www.govtechfestival.com

Kanały SM:

FB: @GovTechFestival, @GovTechPolska

IG: @GovTech_Polska

TT: @GovTechPL

YT: GovTech Polska

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – Narodowe Święto Niepodległości 2020 [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Święto niepodległości i solidarności

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like