PolkowiceVideoTwoje miasto

Eko-#SerceZagłębiaMiedziowego – Polkowice w krajowej awangardzie elektromobilności

0

Polkowice otrzymały nagrodę w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców, m. in za wdrażanie elektromobilności.

Nie tak dawno mówiliśmy w serwisie video naszego portalu o tym, że w #SercuZagłębiaMiedziowego mamy najbogatszą gminę, a już teraz cały kraj usłyszał, że Polkowice są ekologiczne. Miasto otrzymało bowiem wyróżnienie ministra klimatu za rozwój transportu niskoemisyjnego. Mocne wrażenie wywołują twarde dane ukazujące liczbę przejechanych przez mieszkańców Polkowic kilometrów na rowerze miejskim. Także kierowcy polkowickich autobusów z optymizmem patrzą na planowane zakupy nowego taboru. Jak mówią „auta dobrze się sprawują, są ciche i bezpieczne”. Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki jest przekonany, iż inwestowanie w transport niskoemisyjny to coraz więcej czystego powietrza, jakim oddychają polkowiczanie. Zobacz nasze video.

Siódma już edycja konkursu „Eco-Miasto” odbyła się w ramach Międzynarodowej Konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”. Celem jest wyróżnianie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Do udziału w nim zapraszane są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich wielkości.

W 2020 roku przystąpiło do niego 60 samorządów z całej Polski. Wyróżniono sześć, w tym Polkowice, w kategorii „Mobilność Zrównoważona”. W uzasadnieniu tej decyzji kapituła konkursu podkreśliła m. in. kompleksowe podejście władz samorządowych Polkowic do zagadnienia elektromobilności – opracowanie planów gminnej Strategii Rozwoju Elektromobilności, konsekwentne promowanie zrównoważonej mobilności oraz dążenie do zmiany nawyków mobilnościowych mieszkańców poprzez rozwój bezpłatnej komunikacji miejskiej. Uwagę jurorów zwrócił m.in. dostęp on-line do rozkładów jazdy autobusów oraz możliwość śledzenia ich ruchu w czasie rzeczywistym, a także ograniczenie ruchu samochodowego w obrębie rynku do pojazdów uprawnionych. Kapituła konkursu brała także pod uwagę uruchomienie systemu roweru miejskiego „Szprychy – Polkowicki Rower Miejski”, powiązanego z aplikacją „Roovee” we współpracy z firmami z Polkowickiej Podstrefy LSSE.

Doceniono ponadto fakt, że Polkowice uczestniczą w pilotażowym programie tworzenia planów zrównoważonej mobilności, współpracując m. in. z Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz z Komisją Europejską. Ta lista może się wkrótce wzbogacić o ścisłą współpracę z Ministerstwem Klimatu. Szef tego resortu nagrodził Gminę Polkowice wyróżnieniem za podejmowanie aktywności na rzecz rozwoju nisko- i zeroemisyjnego transportu w mieście, w tym za zainicjowanie działań na rzecz opracowania Strategii Rozwoju Elektromobilności na lata 2020-2035.

Polkowice z kolejnym wyróżnieniem wyrastają dla pozostałych miast regionu na wzór troski o przestrzeń zdrową i bezpieczną dla środowiska naturalnego.

Dariusz Nowakowski

„Z ziemi polkowickiej… Baśnie i legendy” – konkurs literacki rozstrzygnięty

Poprzedni artykuł

Tarcza faktoringowa BGK – wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw w czasie pandemii [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like