340 tysięcy złotych otrzyma Stowarzyszenie „Rodowody” na dalszą odbudowę zamku w Jędrzychowie. To wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach pierwszego etapu programu „Ochrona zabytków”.
To wspaniała wiadomość dla zamku, dla tego ciekawego historycznie i architektonicznie miejsca. Jak tylko zrobi się troszeczkę cieplej startujemy z kolejnym etapem remontu naszego zamku. Najważniejszy jest dach. To nasze marzenie od początku i mamy nadzieję, że w tym roku uda się je zrealizować – – cieszy się prezes Stowarzyszenia „Rodowody”, właściciela zabytkowej budowli Ewa Halbryt.
Jak dodaje Ewa Halbryt, dotacja z ministerstwa nie jest jedynym wsparciem finansowym, jakie stowarzyszenie otrzymało w tym roku. Na początku roku, ponownie zaufaniem obdarzył nas burmistrz Polkowic – precyzuje szefowa „Rodowodów”. Dostaliśmy 20 tysięcy dofinansowania na sprawy związane z organizacją prac remontowych, a przypomnę, że w zeszłym roku pan burmistrz przekazał nam teren obok zamku, gdzie możemy składać materiały.
Zamek w Jędrzychowie jest szczególnym zabytkiem na terenie naszej gminy – podkreśla burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. To ogromne dziedzictwo kulturowe i historyczne. Wszyscy powinniśmy działać na rzecz jego odrestaurowania, tak aby w przyszłości stał wizytówką i atrakcją turystyczną nie tylko Jędrzychowa, ale także naszej gminy.
Postęp prac na zamkowym wzgórzu widać gołym okiem, choć na początku, patrząc na ruiny zabytkowych murów i ich otoczenie, sceptyków nie brakowało. Dobrej myśli byli tylko właściciele i grono sympatyków, którzy pomagają, jak potrafią. Niebawem znów będą mieli okazję – przy usuwaniu gruzu z podzamcza, przy wejściu i pobliskiego terenu. Co ważniejsze, wybiorą z tego gruzu otoczaki – historyczne kamienie stanowiące element muru obwodowego, który też zostanie odbudowany.
Przypomnijmy, że w zamku powstanie sala widowiskowo-koncertowa. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców Zagłębia Miedziowego i turystów. Marzeniem właścicieli jest też galeria lokalnej sztuki rękodzielniczej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a chodzi głównie o dalsze finansowanie robót, zamkowe podwoje mogą się otworzyć za ponad dwa lata. Będzie to kolejna zabytkowa budowla na terenie polkowickiej gminy, obok wiatraka i pałacu w Suchej Górnej, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom.