Kościół z XV wieku stoi na skarpie, w wyniku czego nastąpiły spękania konstrukcji nośnej, w tym, spękania kamiennych fundamentów oraz kamiennych ścian nadziemia, co spowodowało rozszczelnienie pokrycia dachowego, w wyniku czego obiekt – jest zalewany przez wody opadowe. Konstrukcja dachu oraz poszycie dachowe znajdują się w bardzo złym stanie technicznym – tak brzmiała opinia konserwatora zabytków oraz projektanta z 2007 r.

Mieszkańcy Gogołowic postanowili zatrzymać postępującą degradację swojej świątyni parafialnej. Po wykonaniu dokumentacji budowlanej 2007 – 2008, w 2009 r., w czasie kierowania parafią przez ks. Ludwika Grafa, ruszył remontem, który trwa już 10 lat. W 2011 r. proboszczem parafii został ks. Krzysztof Antosik, który kontynuuje remont zabytkowego kościoła.  Rok 2019 przyniósł dotację w kwocie 179 tys. zł. Jesteśmy na półmetku prac, które dotąd kosztowały ponad 585 tys. zł, a to dopiero 50% kosztorysu całego projektu – opowiada prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice Wanda Dobrzyńska.

Zakres wykonanych prac objął wzmocnienie fundamentów i ścian, prostowanie i wzmocnienie wiązara głównego nad nawą główną kościoła oraz remont kościelnej wieży. Działania te powstrzymały destrukcję konstrukcji obiektu i przyczyniły się do wyeliminowania zagrożenia bezpieczeństwa osób, przebywających w budynku kościoła, a przede wszystkim pozwoliły ocalić XV-wieczny zabytek. Harmonogram dalszych prac remontowych kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowicach zakłada m.in. dokończenie wieży i wykonanie elewacji budynku.

Trzeba zaznaczyć, że zaangażowanie księży proboszczów i mieszkańców, a także pomoc finansowa Gminy Lubin, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz innych instytucji uchroniły od katastrofy budowlanej świątynię w Gogołowicach. Wśród donatorów modernizacji kościoła w Gogołowicach znaleźli się Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Gminy w Lubinie, Starostwa Powiatowe, Fundacja KGHM „POLSKA MIEDŹ”, Fundusz Kościelny i Legnicka Kuria Biskupia.

Prace renowacyjne są już na półmetku, a społeczność wsi dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ratowanie zabytku i podsumowuje wykonane prace.

Poprzez: ug.lubin.pl

Polkowicka „Srebrna Muza”

Poprzedni artykuł

3 hektary lasu rocznie zostanie częścią przyrody – KGHM wdraża digitalizację dokumentów

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: