Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosiła się 62–latka, która poinformowała o próbie kradzieży jej pieniędzy w kwocie blisko 70 tysięcy złotych. 

Pokrzywdzona oświadczyła, że skontaktował się z nią obcy mężczyzna, który zaoferował przekazanie na jej konto dużej sumy pieniędzy. W celu transferu kwoty 20 tysięcy złotych, kobieta podała oszustowi wszelkie dane dostępowe do swojego konta bankowego i dane z dowodu osobistego. Dodatkowo, na prośbę mężczyzny, kobieta zainstalowała na komputerze aplikację do zdalnej obsługi pulpitu, dając mu tym samym pełną kontrolę nad jej urządzeniu i dostęp do wszelkich treści na nim zapisanych.

Na szczęście kobieta w porę zorientowała się, że mężczyzna w jej imieniu wystąpił do banku o przyznanie kredytu gotówkowego. Rata miesięczna miała wynosić blisko tysiąc złotych i to przez okres 10 lat. Pokrzywdzona będąc cały czas na linii z cyberoszustem, z drugiego telefonu szybko skontaktowała się ze swoim bankiem. Pracownik placówki słysząc jej rozmowę z mężczyzną, potwierdził, że to oszustwo. Udało się w porę anulować kredyt, zastrzec konto i dowód osobisty 62-latki, dzięki czemu nie straciła ona pieniędzy.

Warto mieć na uwadze, że przestępcy wzbudzają zaufanie potencjalnych ofiar poprzez to, że aplikacja do zdalnej obsługi pulpitu jest legalnym oprogramowaniem, które można pobrać ze strony producenta. Jej instalacja pozwala przestępcom przejąć kontrolę nad komputerem zalogowanego klienta. W kolejnym etapie po zainwestowaniu nawet niewielkiej kwoty, na konto klienta wpływa zwrot z dużym „zyskiem”. W rzeczywistości są to pieniądze innej oszukanej osoby.Po początkowym zysku z rzekomej inwestycji przestępcy przystępują do głównego etapu oszustwa – nakłaniają klienta do „zainwestowania” jak największej kwoty. Źródłem finansowania takiej „inwestycji” mogą być: środki na koncie klienta, jego oszczędności zdeponowane na lokatach bądź rachunkach oszczędnościowych, środki z kart kredytowych czy oferty kredytowe dostępne w bankowości elektronicznej.

Policjanci radzą, aby:
  • nigdy nie pozwalać innym osobom na przejmowanie kontroli nad swoją bankowością internetową,
  • nie podawać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej ani danych kart płatniczych,
  • weryfikować wiarygodność osób oferujących w rozmowach telefonicznych oferty inwestycyjne.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl

Derby regionu nierozstrzygnięte. Chrobry Głogów 0:0 Miedź Legnica

Poprzedni artykuł

Protest uliczny w Głogowie był nielegalny – kontrowersje wokół zachowań uczestników i policjantów

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like