Fot. Empik

W trosce o klientów ze spektrum autyzmu, a także ich najbliższych, Empik wprowadził pod koniec września “Ciche Godziny” we wszystkich salonach. Obowiązują one we wtorki (11:00-13:00) i w czwartki (19:00-21:00).  Z myślą o tych, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, na dwie godziny w Empikach wyłączana jest muzyka i komunikaty głosowe. Co więcej, osoby w spektrum autyzmu, po zgłoszeniu się do doradcy, będą mogły skorzystać z pierwszeństwa obsługi.

Partnerem tej inicjatywy jest Fundacja JiM. Autyzm Help – największa w Polsce organizacja działająca na rzecz pomocy dla osób w spektrum autyzmu
Jak pokazują dane WHO, w Polsce ASD (ang. autism spectrum disorder) występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób.

Zakupy podczas Cichych Godzin to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Wyciszona muzyka i komunikaty głosowe to też udogodnienie dla dzieci cierpiących chociażby na zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej, dla których nadmierny hałas może być niezwykle stresujący, a także dla osób wrażliwych na nadmiar bodźców.

Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat działamy na rzecz zmniejszania nierówności społecznych. Nawiązanie współpracy z największą fundacją w kraju działającą na rzecz pomocy i poprawy funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin jest dla nas kolejnym krokiem, który realizujemy pod hasłem: „Empik zawsze otwarty”. Muzyka czy komunikaty głosowe w sklepach to elementy, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Jednak dla osób w spektrum autyzmu mogą być barierami w codziennym funkcjonowaniu i sprawiają, że zakupy stają się ogromnym wyzwaniem. Ciche Godziny stanowią dla nich istotne udogodnienie i tworzą przyjazną przestrzeń do zakupów – tłumaczy Monika Marianowicz, Menadżerka ds. PR&CSR w Empiku.

Fot. Empik

Spektrum autystyczne należy do zaburzeń neurorozwojowych, które charakteryzują się utrzymującymi się, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji, a także komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i sztywnymi schematami zachowań, i zainteresowań. Początek zaburzenia występuje zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, choć objawy mogą ujawnić się później, pod wpływem rosnących wymagań społecznych. Deficyty powodują upośledzenie w różnych obszarach funkcjonowania jednostki (osobistych, edukacyjnych, zawodowych).

XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki – Edycja regionalna w Lubinie

Poprzedni artykuł

SELFIEforTEACHERS – Nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli, które ułatwi im korzystanie z technologii cyfrowych w pracy pedagogicznej

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like