9 maja br. przypadało 40-lecie rozpoczęcia działalności przez Hutę Miedzi „Cedynia” 10 maja br. uruchomiono Wydział Granulatu Miedzi. Ta nowa jednostka w ramach „Cedyni” ma usprawnić i zintensyfikować pracę, odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie rynku na granulat z KGHM.
Poszerzenie oferty Huty Miedzi „Cedynia” jest jedną z inicjatyw, które realizują strategię Spółki przyjętą na lata 2019 – 2023. KGHM wzmacnia tym sposobem potencjał produkcyjny oraz podwyższa jakość procesów produkcyjnych w Hucie. Granulat produkowany w Hucie Miedzi „Cedynia” od 2010 roku powstaje w większości przy wykorzystaniu wyrobów własnych. Walcówka i drut pochodzą z procesów technologicznych na liniach Contirod i UpCAst. Proces produkcji granulatu w „Cedyni” realizowany jest niemal w całości bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek.
Chcemy nie tylko więcej wydobywać czy produkować. Dostrzegamy nowe możliwości wykorzystania dotychczasowych zasobów. Doskonały potencjał w połączeniu z elastycznością biznesową i wdrażanymi innowacjami sprawia, że KGHM jest międzynarodowym gigantem i jednym z liderów polskiej nowoczesnej gospodarki – powiedział w czasie piątkowej uroczystości prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. Uczestniczący w uroczystości wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że elastyczność, efektywność i innowacyjność, to trendy gwarantujące rozwój całej gospodarki.
Minister powiedział także: Polska branża wydobywcza nie mogłaby istnieć bez hutnictwa, które pozwala na wykorzystanie surowców i przemianę ich w produkty, które następnie mogą budować siłę polskiej gospodarki. Dzięki wysiłkowi hutników możemy rozsławiać w świecie wartość naszego przemysłu i budować silną, polską markę.
Huta Miedzi „Cedynia” to największy zakład przetwórstwa tego metalu w naszym kraju, a zarazem jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Około pięćdziesiąt procent miedzi produkowanej w hutach w Głogowie i Legnicy jest przetwarzane na walcówkę w „Cedyni”. Oprócz walcówki, miedź przetwarzana jest tu również na drut, a także granulat uzyskiwany z walcówki miedzianej i miedzi beztlenowej Cu-OFE. Tylko w ubiegłym roku Huta Miedzi „Cedynia” mogła pochwalić się produkcją na poziomie 248 tys. ton walcówki oraz 17 tys. ton drutu z miedzi beztlenowej i stopowej.
Poprzez: kghm.com