Kolejna historyczna chwila w głogowskiej kolegiacie.

Od kilku dni są w niej wyeksponowane relikwie św. Jadwigi Śląskiej – żony księcia Henryka Brodatego i matki księcia Henryka Pobożnego, który zginął pod Legnicą w bitwie wojsk polskich z Tatarami w 1241 roku. Św. Jadwiga Śląska często odwiedzała Głogów, a podczas wielkiego zjazdu książąt piastowskich i duchowieństwa polskiego w Głogowie w 1208 roku, odbył się w kolegiacie chrzest jednego z dzieci Jadwigi i Henryka.

9 kwietnia br. minęła 780. rocznica bitwy pod Legnicą, a 10 kwietnia br. relikwie Świętej zamontowane zostały w specjalnej gablocie ochronnej w głogowskiej kolegiacie. Relikwie św. Jadwigi Śląskiej parafii kolegiackiej przekazał ks. dr Henryk Gerlic z Gliwic – autor naukowego opracowania, dotyczącego dziejów głogowskiej Kapituły Kolegiackiej w dobie piastowskiej i jagiellońskiej.

Przypomnijmy, że jakiś tuż przed Świętami Wielkanocnymi w podobny sposób zamontowano wierną rekonstrukcję obrazu Łukasza Cranacha „Madonna z Dzieciątkiem”, wykonaną przez dr. Łukasza Nawrockiego. Wydarzenie to sygnalizowaliśmy w naszym portalu.

Punkty Szczepień Powszechnych powstaną w całej Polsce

Poprzedni artykuł

Car-sharing to trend globalny – i wygoda, którą doceniają klienci [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like