W Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że depresja zajmuje drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku nigdy nie został oficjalnie potwierdzony, ale specjaliści zaznaczają, że to dobry pretekst, by zacząć mówić o zaburzeniach depresyjnych. „Blue” – ponieważ w języku angielskim oprócz określenia koloru nieba, oznacza również coś smutnego i melancholijnego. „Monady”, bo nie ma bardziej przygnębiającego dnia tygodnia niż poniedziałek. To właśnie w okolicach 18 stycznia dociera do nas skala poświątecznych wydatków, a zimowa aura i brak światła działają przygnębiająco.

Ten dzień został wyznaczony przede wszystkim po to, by zwrócić uwagę na istotę zaburzeń depresyjnych. Okres zimy i brak światła może sprzyjać nasilaniu się zaburzeń depresyjnych, natomiast pacjenci szukają pomocy przez cały rok. Czasami nie jest to łatwe, by podjąć decyzję o leczeniu lub po prostu przyjścia na pierwszą wizytę – mówi Zdzisław Ząbek z Ośrodka Badań i Pomocy Psychologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Według szacunków, co najmniej połowa cierpiących na depresję nie szuka pomocy specjalisty, chociaż samo schorzenie można skutecznie leczyć.  Cieszę się, że jest taki dzień jak Blue Monday. Mówimy wówczas więcej o zjawisku depresji, możliwościach i pomocy. Im więcej informacji i wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych i świadomości tego, że nie jest się w tym samemu, naprawdę pomaga – dodaje Zdzisław Ząbek.

  • Epizody depresji nasiliły się w czasie pandemii. Izolacja i niepewność, jakie towarzyszą pandemii COVID-19 spowodowały, że wielu z nas nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
  • Pomocy należy szukać w profesjonalnych ośrodkach.
  • Polkowiczanie mogą liczyć na wsparcie w Ośrodku Badań i Pomocy Psychologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 767460860, od poniedziałku do piątku, w godzinach między 8:00 a 18:00.

Nowe perspektywy leczenia raka jajnika

Poprzedni artykuł

Straty materialne – chwila nieuwagi lub celowe działanie

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like