Fot: UG Polkowice

Na terenie gminy Polkowice działają  dwie biblioteczki plenerowe. Obie powstały z inicjatyw oddolnych, aby służyć mieszkańcom i promować czytelnictwo. Ustawieniem biblioteczek w wyznaczonych miejscach zajęli się pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach, a zostały one sfinansowane z budżetu gminy.

– Pierwsza biblioteczka plenerowa powstała z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Polkowice oraz rekomendacji burmistrza Polkowic i znajduje się niedaleko amfiteatru, ma kształt niedużej budki i świetnie wkomponowała się w stylistykę parkowej architektury. Druga biblioteczka plenerowa znajduje się obok świetlicy wiejskiej w Żukowie. Powstała z inicjatywy rady sołeckiej i została sfinansowana ze środków funduszu sołeckiego. Ma kształt domku i stylistyką nawiązuje do otaczającego ją parku oraz świetlicy – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach.

Jak podaje Urząd Gminy Polkowice obie biblioteczki mają zamykane drzwiczki, są więc zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Polkowiccy bibliotekarze zaopatrzyli je w książki z Projektu „Zaczytani”, realizowanego  już od kilku lat na terenie gminy.

– Zachęcamy mieszkańców do tego, aby korzystali z biblioteczek jak z punktu wymiany, w którym można książki po prostu wziąć, można też zostawić własne, by inni też mogli z nich skorzystać. Idea biblioteczek oparta jest o zasadę bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania różnych publikacji poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, a także w miejscach celowo utworzonych, takich właśnie jak biblioteczki plenerowe – dodaje Katarzyna Mich-Rutkowska.

 

Nowa publikacja Muzeum Historycznego w Lubinie – ,,Ośrodek Kultury ,,Wzgórze Zamkowe’’ w Lubinie. Historia – działalność’’

Poprzedni artykuł

Policja walczy z przestępczością narkotykową. Miał w domu 360 porcji marihuany, grożą mu 3 lata więzienia

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like