Znakowanie psa poprzez czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie właściciela.

Czipowanie zwierząt polega na wszczepieniu w ich ciało mikroprocesora, w którym znajduje się kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informację o właścicielu i zwierzęciu. Elektroniczne znakowanie jest także niezbędnym wymogiem, żeby podróżować z psem po krajach Unii Europejskiej.

Gmina Rudna, od kilku lat umożliwia bezpłatnie mieszkańcom znakowanie psów poprzez czipowanie. Od 2012 roku zostało zaczipowanych 613 czworonogów.

31 stycznia 2020 roku Rady Gminy Rudna, Uchwałą Nr XV/108/2020 przyjęła Program opieki nas zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Rudna w 2020 r., który w celu zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy oraz opieki nas zwierzętami bezdomnymi, reguluje m.in. kwestię elektronicznego znakowania psów.

Na realizację zadania pn.: „Świadczenie usług weterynaryjnych z zakresu elektronicznego znakowania psów, których właściciele są mieszkańcami Gminy Rudna” w 2020 roku wybrano ofertę złożoną przez Pana Krzysztofa Adamskiego prowadzącego Gabinet weterynaryjny przy ulicy Kolejowej w miejscowości Rudna.

W celu zaczipowania psa należy skontaktować się ze wskazanym Gabinetem weterynaryjnym osobiście lub pod numerem telefonu 768434281. Dane oznakowanych czworonogów bezpłatnie wpisywane są do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Dostęp do bazy można uzyskać po zarejestrowaniu się na stronie https://www.safe-animal.eu/ i założeniu indywidualnego konta. Właściciel zaczipowanego psa powinien go wyrejestrować z bazy w razie np. śmierci psa lub przekazania do adopcji. W przypadku zaistnienia tych przesłanek można również zgłosić się do Urzędu Gminy w Rudnej celem wyrejestrowania.

Wszystkich właścicieli psów na terenie gminy Rudna zachęcamy do jak najszybszego oznakowania swoich pupili. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z pracownikami Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Gminy w Rudnej pok. 207 lub pod numerem telefonu 767492129.

Smaczny obiad z dobrze wyposażonej stołówki – w Legnicy inwestują w szkolne kuchnie

Poprzedni artykuł

Jeden „głodny”, drugi „spragniony” – obaj trafią przed oblicze Temidy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: