Rada Miejska przyjęła uchwałę inicjującą powstanie w Polkowicach muzeum regionalnego. To wypełnienie luki kulturalnej, która przez wiele dekad była bolączką polkowiczan.

Tym samym w naszym mieście rusza proces budowy miejsca, które będzie skarbnicą wiedzy o dziejach Ziemi Polkowickiej, i to zarówno tych sięgających średniowiecza, jak i tych najnowszych, naznaczonych zielono-czarnymi, górniczymi barwami. Po wielu latach, we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie rozpoczniemy zbieranie i opisywanie bogatej historii Polkowic i okolicznych miejscowości – informuje z satysfakcją burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który był wnioskodawcą projektu uchwały. Tylko w głogowskim muzeum znajduje się kilka tysięcy artefaktów związanych z historią ziemi polkowickiej – podkreśla włodarz miasta.

Przyjęta przez radnych uchwała pozwala na rozpoczęcie prac nad szczegółami funkcjonowania przyszłej placówki muzealnej. Wstępnie planuje się, że pierwsze w powojennej historii miasta muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach znajdujących się nad Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną. Aby nie generować dodatkowych kosztów, muzeum ma działać w ramach struktury organizacyjnej Centrum Kultury w Polkowicach. Potrzebne będzie także zredagowanie statutu muzeum. Wszystkie prace będą przebiegały zgodnie z ustawą o muzeach.

Mimo, że w zasobach Towarzystwa Ziemi Polkowickiej znajdują się już bogate zbiory eksponatów dotyczących Polkowic, plan budowy nowej placówki kulturalnej przewiduje także ścisłe działanie z innymi muzeami w regionie, w tym m. in. w zakresie wypożyczania nam artefaktów dotyczących Polkowic i Ziemi Polkowickiej oraz pomocy organizacyjnej w procesie budowy muzeum.

Pomysł utworzenia placówki, która zbierałaby, opisywała i eksponowała materiały historyczne z dziejów Polkowic, jest odpowiedzią na od dawna stawiane postulaty wielu polkowiczan, zwłaszcza tych, którzy interesują się dziejami regionu. Muzeum ma być także dodatkowym, atrakcyjnym sposobem na promowanie własnej historii wśród uczniów polkowickich szkół. Uchwała intencyjna w sprawie powołania muzeum został przyjęta jednogłośnie.

Przełom w PepsiCo – butelki Pepsi wykonane będą w 100% z rPET do końca 2021 roku [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Namierzony i złapany – teraz przed odsiadka zaległa i nowa

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like