Dolny ŚląskVideo

Bardzo dobry czas dla kolei i jej pasażerów na Dolnym Śląsku – nowy tabor i nowe linie [VIDEO]

0

Dzięki umowie z PKO Bankiem Polskim Koleje Dolnośląskie inwestują w nowoczesny tabor. W najbliższym czasie na Dolny Śląsk trafi łącznie trzynaście nowych 5-członowych pociągów z PESA Bydgoszcz.

Pociągi, które pojawią się na torach w roku 2023 będą wyprodukowane w bydgoskiej fabryce PESA. Pierwsze składy w barwach regionalnego przewoźnika należącego do samorządu województwa dolnośląskiego, wyjadą na trasy już w 2022 roku. Zakup był możliwy dzięki bardzo dobrej współpracy z bankiem PKO Bankiem Polskim. Wartość całego zamówienia Kolei Dolnośląskich w PESA Bydgoszcz wyniesie 377 mln zł, a koszt jednego pociągu to 29 mln zł. Wszystkie elektryczne składy zostaną przekazane przewoźnikowi do połowy 2023 roku. Będzie też sześć hybrydowych Impulsów II od Newagu. Nowe pociągi pojadą między innymi na trasie do Międzylesia.

Nowy tabor pozwoli na dalszy rozwój siatki połączeń w województwie dolnośląskim już w najbliższych latach, co jest możliwe także dzięki przejmowaniu przez samorząd regionu linii kolejowych. Dziękuję za tę dobrą współpracę. Dzięki niej PKP przekazały już ponad 200 km linii samorządowi województwa dolnośląskiego, które są sukcesywnie rewitalizowane i uruchamiane, a to przekłada się na poprawę sytuacji skomunikowania wszystkich części Dolnego Śląska.

Bardzo się cieszę, że linie kolejowe są rewitalizowane także na południu regionu, w miejscach, gdzie do tej pory z komunikacją było o wiele gorzej – mówił minister Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We wrześniu ubiegłego roku Koleje Dolnośląskie i PESA Bydgoszcz podpisały umowę, w ramach której regionalny przewoźnik zamówił pięć elektrycznych pociągów Elf2. Do kontraktu dodano prawo opcji, umożliwiające zakup w przyszłości kolejnych dwudziestu składów. Niedawno zapadła decyzja o rozszerzeniu zamówienia o osiem pociągów, co zwiększy wartość umowy o 232 mln zł. Nasz samorządowy projekt przejmowania od państwa nieczynnych dotychczas linii i przywracania ich do ruchu pasażerskiego jest zaawansowany i wymaga stałego rozwijania taboru naszego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich.

Każdy nowoczesny pociąg Elf2 zabierze na pokład około 550 pasażerów, dlatego idealnie odpowiadają potrzebom mieszkańców Dolnego Śląska, którzy z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z kolei regionalnej – podkreślał marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

Wybrany przez regionalnego przewoźnika model Elf2 należy do najnowszej generacji pociągów elektrycznych zaprojektowanych przez PESA Bydgoszcz. Składy mogą rozwijać prędkość maksymalną sięgająca 160 km/h. Do tej pory PESA dostarczyła przewoźnikom kolejowym w Polsce i za granicą 42 składy Elf2, w różnych konfiguracjach. Nowe pociągi posiadają 250 miejsc siedzących. Każdy z nich zabierze na pokład łącznie około 550 pasażerów. Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa Elfy2 będą wyposażone w klimatyzację, WiFi, monitoring oraz miejsca do: przewozu rowerów, dla wózków osób niepełnosprawnych, na większe bagaże. Dodatkowo, producent zobowiązał się do serwisowania pociągów do poziomu P3.2. Dzięki skorzystaniu z opcji Koleje Dolnośląskie będą dysponować flotą 13 nowoczesnych pięcioczłonowych Elfów2. Te niskoemisyjne, komfortowe i bezpieczne pojazdy idealnie odpowiadają potrzebom kolei aglomeracyjnych i regionalnych.

Jestem przekonany, że zarówno pasażerowie, jak i obsługa pociągów, będą z nich zadowoleni, co przełoży się na kolejne zamówienia w ramach opcji – informował prezes zarządu PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

Koleje Dolnośląskie nadal mogą rozszerzyć kontrakt z PESA Bydgoszcz, czego zarząd spółki nie wyklucza. Prawo opcji umożliwia zamówienie kolejnych dwunastu składów do końca września 2021 roku. Ta inwestycja kosztowałaby 350 mln zł. Zamierzamy nadal intensywnie inwestować w rozwój kolei w regionie.

Pomijając sytuację epidemiczną, dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że ten środek transportu jest jednym z najpopularniejszych wśród Dolnoślązaków. To dla nas jasny sygnał, że warto kontynuować rozwój kolei – deklarował członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

Rozszerzenie zamówienia na nowoczesne pociągi dla regionalnego przewoźnika było możliwe dzięki współpracy z bankiem PKO Bankiem Polskim, który przygotował ofertę preferencyjnego kredytu konsolidacyjnego w wysokości ponad 442 mln zł. Kolejnych 8 pociągów dla naszego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich, to bardzo dobra wiadomość dla regionu i jego mieszkańców. Wszystko to dzieje się dzięki bardzo dobrej współpracy z PKO Bank Polski. Jednak wspólne działania z bankiem dają dobre efekty nie tylko w zakresie wsparcia infrastruktury kolejowej.

Od początku pandemii PKO BP angażuje się w walkę z Covid-19. Wspiera nas w działaniach mających na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, między innymi w takich jak doposażenie marszałkowskich poradni pocovidowych – relacjonował wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.

Samorząd województwa współpracuje z bankiem PKO BP (w ramach konsorcjum z BGK) także przy innych strategicznych dla regionu inwestycjach, takich jak Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach (wartość projektu 186 mln zł, kredyt 100 mln zł) oraz wkrótce Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu (wartość 197 mln zł). Bank od 26 lat wspiera też organizację Biegu Piastów. Umowa z Kolejami Dolnośląskimi wzmocni niezwykle ważną współpracę z samorządem województwa, której łączna wartość przekroczy 882 mln zł. PKO Bank Polski współpracuje z samorządami, wspierając rozwój Polski i Polaków.

Cieszymy się, że dzięki nowej umowie z Kolejami Dolnośląskimi, wkrótce mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli korzystać z dodatkowych 19 nowoczesnych i przyjaznych środowisku pociągów, które dostarczą polskie firmy – komentował prezes zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Każda inwestycja w kolej na Dolnym Śląsku cieszy tym bardziej, bo wraz z rozwojem połączeń Kolej Dolnośląska inwestuje, także w tabor. Nasze województwo od kilku lat staje się modelem przywracania i rozbudowy nowoczesnej i wygodnej kolei. Oby tak dalej działo się w następnych latach. Zobacz nasze video.

Dariusz Nowakowski

Nowy etap dolnośląsko-saksońskiej współpracy

Poprzedni artykuł

PiS nie będzie już dłużej czekał na swoich koalicjantów, którzy się kłócą [Aktualizacja]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like