Ostatnia tegoroczna wystawa w Galerii Satyrykon należy do zdobywcy tegorocznej nagrody Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Satyrykon. Konkurs, choć najbardziej kojarzony z rysunkiem, posiada także wybitne dzieła stworzone zupełnie inną techniką.

W roku 2020 – po raz drugi w 43-letniej historii konkursu, Grand Prix zdobyła rzeźba. Autorem zwycięskich „Anomalii klimatycznych” jest Norbert Sarnecki. Autor zwycięskiej rzeźby urodził się w Kielcach, mieszka w Poznaniu, gdzie też ukończył Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W latach 2001 – 2009 asystent w pracowni rzeźby ASP prof. Wojciecha Kujawskiego. W 2010 r. uzyskał tytuł doktorski za pracę „Nie-pomniki w przestrzeni miasta”. Laureat stypendiów (w tym Ministra Kultury i Sztuki) i nagród, uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych, autor wielu awangardowych rzeźb, które znaleźć możemy w przestrzeniach miejskich.

Norbert Sarnecki na Satyrykonie zadebiutował w 2004 roku, gdy zdobył złoty medal za pracę „Ucieczka z biura”. Był również dwukrotnie nagradzany przez Prezydenta Legnicy: w 2010 roku za pracę „Fryderyk był także Wielkim Smakoszem” oraz w 2019 roku za rzeźbę „Kot”. Norbert Sarnecki został także dwukrotnie zaproszony przez organizatorów Satyrykonu do stworzenia projektu medali dla laureatów konkursu: wykonał je w 2005 i 2014 roku.

 

Zwycięska praca „Anomalie klimatyczne – żyrafa na łyżwach” – to praca w dość lekki sposób podejmująca trudny temat zmian klimatycznych. Nagrodzona praca ma to coś. Jest świetnie wykonana, pomysłowa. Trochę bawi, jest zaskakująca i świetnie spointowana tytułem. Od początku była jednym z kandydatów do głównej nagrody. Kiedy już w ostateczne szranki stanęły rzeźba i bardzo dobry rysunek, wywiązała się wśród jurorów dyskusja, ale była bardzo merytoryczna. Decyzja jury nie była jednomyślna, aczkolwiek żyrafa wygrała dużą przewagą głosów – opowiada Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

„Same Asy” / „Anomalie klimatyczne – żyrafa na łyżwach” – ekspozycja prac Norberta Sarneckiego – Galeria Satyrykon – Legnica (Rynek 36) – do 28 lutego 2021 (tymczasowo niedostępna ze względu na ograniczenia epidemiczne)

Kręgielnia na miarę 21 wieku – atrakcyjnie, spektakularnie i nowocześnie [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Opera Wrocławska zawita do domów – już w styczniu będzie na VOD

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like