Zakończyła się październikowa sesja sejmiku województwa dolnośląskiego. Poza zaplanowanymi wcześniej punktami, w porządku obrad znalazła uchwała o powołaniu nowego wicemarszałka. Kandydatem rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość był radny sejmiku Grzegorz Macko.

Zebraliśmy kilka informacji o osobie radnego, który dotąd stronił od tzw. „pierwszego planu”, ale ma kapitalne doświadczenie w pracy, jaką wykonywał niejako „w tle”. Jest mieszkańcem Szczawna Zdroju. Jeszcze w wieku szkolnym był zaangażowany w działalność społeczną, m.in. jako członek Młodzieżowej Rady Miasta Wałbrzycha. Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na dwóch kierunkach: z zakresu ekonomii (licencjat) oraz zarządzania i inżynieria produkcji (inżynier, magister). Jako student reprezentował społeczność akademicką w Senacie Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Radzie Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego.

Od 2010 r. jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 podjął współpracę z posłem Michałem Dworczykiem. W 2017 r. został asystentem wiceministra w Ministerstwie Obrony Narodowej. W latach 2017 – 2019 pracował na stanowiskach asystenta, a następnie doradcy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

 

W 2018 r. wybrany został na radnego sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Startując z 6. miejsca uzyskał 9629 głosów, co było drugim wynikiem na liście i zdobył mandat radnego w okręgu wałbrzyskim

Pracując w administracji publicznej oraz samorządzie Dolnego Śląska włączał się w działania na rzecz odbudowy infrastruktury kolejowej i budowy nowych dróg ekspresowych na południu Dolnego Śląska. Za osobisty sukces uważa to, że dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się wypracować dobry kompromis przy podziale środków na kulturę, a konkretnie na Narodowe Forum Muzyki i jednoczesne wsparcie instytucji kultury położonych poza Wrocławiem. Brał bowiem udział w rozmowach z wicepremierem Piotrem Glińskim, które doprowadziły do kompromisu, na którym dodatkowe środki pozyskały ważne dla regionu instytucje kultury poza Wrocławiem.

Tuż przed dzisiejszą sesją sejmiku dolnośląskiego udało się nam uzyskać telefoniczną wypowiedź. Radny Grzegorz Macko powiedział nam m.in.: Dolny Śląsk jest województwem, które należy do najlepiej rozwiniętych w Polsce. Wszyscy wiemy jednak, że rozwój naszego regionu nie jest równomierny. Wciąż jest wiele obszarów wymagających szczególnego wsparcia. W swojej pracy chciałbym skupić się przede wszystkim na niwelowaniu różnic pomiędzy poszczególnymi subregionami województwa, aby z owoców rozwoju gospodarczego korzystać mogli wszyscy jego mieszkańcy.

Jako przedstawiciel młodego pokolenia dostrzegam zagrożenia związane z degradacją środowiska naturalnego. Odpowiedzialność za tę ważną dziedzinę życia dźwigają na swoich barkach zarówno rząd, jak i samorządy gmin, powiatów i województw. Chciałbym, żebyśmy jako województwo dawali dobry przykład innym samorządom. W ramach narzędzi i środków, jakimi dysponujemy, jesteśmy w stanie podjąć działania przeciwdziałające suszy oraz degradacji środowiska.

Uchwała o wyborze nowego wicemarszałka województwa dolnośląskiego została podjęta. Radny Grzegorz Macko uzyskał poparcie 20 radnych. Kilka minut temu został wybrany na wicemarszałka województwa dolnośląskiego.

„Wyzwania dla kolejnych pokoleń” – piąty kongres obywatelski za nami

Poprzedni artykuł

Prędkość, gdy jest nadmierna, może zabijać – szanujmy życie swoje i innych ludzi

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: