Dolny ŚląskVideo

Znajdź czas, aby odzyskać duchowe siły – „Sycowska Częstochowa” zaprasza [VIDEO]

0

„Sycowska Częstochowa” – tak mówi i pisze się o kościele pw. św. Marka w miejscowości Święty Marek. To miejsce wielu pielgrzymek jest wpisane na listę zabytków narodowego instytutu dziedzictwa. Ma niezwykłą duchową aurę, o czym warto przekonać się osobiście.  

W XIV wieku, kiedy Europę pustoszyła „czarna zaraza”, nie dotknęła ona mieszkańców okolic Sycowa. W akcie wdzięczności pobożni mieszkańcy Komorowa wznieśli kaplicę ku czci św. Marka, dokąd już wtedy miały odbywać się pielgrzymki odpustowe. Świątynia zbudowana została z drewna sosnowego i dębowego, dach zwieńczony jest sześciokątną wieżyczką z sygnaturką z 1599 r. Drewniany, bogato ornamentowany, polichromowany, późnorenesansowy ołtarz główny przedstawia św. Marka Ewangelistę ze skrzydlatym lwem u stóp.

Na początku XIX wieku świątynia była głównym miejscem kultu dla sycowian, ale w 1835 r. doszło do wielkiego pożaru i kościół długo czekał na renowację. Do odnowienia doszło około sto lat później, ale już w 1945 r., gdy wojska sowieckie wkroczyły do Sycowa, czerwonoarmiści zdewastowali świątynię. W okresie powojennym na przemian miały miejsce kolejne próby odnowienia i przypadki dewastacji, ale obecność wiernych nie ustawała. W 2020 r. przeprowadzono prace renowacyjne ołtarza, ambony i krzyża, co było możliwe z walnym wsparciem samorządu gminy Syców.

Do „sycowskiej Częstochowy” nieustannie przybywają z całego Dolnego Śląska i macierzystej Diecezji Kaliskiej, wierni spragnieni duchowego posiłku. Wielu ludzi mówi, że w kościele św. Marka w Świętym Marku szczególnie intensywnie przeżywa się modlitwę. Najbliższa okazja to godzina 12:00 w niedzielę 25 kwietnia 2021 r., ale jeśli przez ograniczenia epidemiczne ktoś nie zmieści się w wewnątrz pięknej świątyni, to nie zabraknie miejsca wokół, ale też Msza św. odpustowa będzie transmitowana w mediach społecznościowych parafii – mówi ks. proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie Rafał. Zobacz nasze video.

Można i warto przerwać codzienny pęd życia, zatrzymać się i podjąć refleksję nad tym, co trwałe i prawdziwe. Jeśli szukamy miejsc emanujących dobrem i pokojem, to takim miejscem jest kościół pw. św. Marka w Świętym Marku.

Dariusz Nowakowski

„Chlebem i solą” – osiem odsłon autentycznych świadectw

Poprzedni artykuł

Podział punktów w Lubinie. Zagłębie 2:2 Piast Gliwice

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like