LubinBiznesVideo

Zagłębie Miedziowe elektromobilne już zaraz – pierwsze kroki za nami [VIDEO]

0

Samorządowcy, prezesi spółek, wszystkim eksperci podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Zagłębiu Miedziowym. W niedalekiej przyszłości całe województwo może zostać zaopatrzone w stacje do ładowania aut elektrycznych.

Auta elektryczne to rzeczywiście piękna myśl przyszłości, bo dziś ceny takich pojazdów dla przeciętnego Kowalskiego dalej pozostają nieosiągalne.  Krytycy pojazdów elektrycznych wytykają im, że nie mogą pokonywać dalekich odległości, a podczas niskich temperatur ich wydajność spada. Zobacz nasze video.

Sygnatariusze zadeklarowali wspólne działania na rzecz rozwoju zrównoważonego, niskoemisyjnego transportu, inicjowanie i prowadzenie konsultacji przy wypracowywaniu rozwiązań administracyjno-organizacyjnych oraz określenie wspólnych dla samorządów i przedsiębiorców problemów związanych z infrastrukturą ładowania.

Dokument został podpisany podczas zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz Związek Pracodawców Polska Miedź konferencji tematycznej „ELEKTROMOBILNE Zagłębie Miedziowe”. Elektromobilność jest częścią naszej strategii, dlatego my jako firma widzimy potrzebę rozwijania tego projektu. Chcielibyśmy w tym regionie stanowić bazę dla lokalnych samorządów, która pozwoli pokazać kierunek w jakim zmierza nasz kraj – powiedział wiceprezes KGHM ds. produkcji Radosław Stach.

Zaangażowanie w rozwój projektów upowszechniania zeroemisyjnej motoryzacji przekłada się na wzrost innowacyjności i efektywności gospodarki oraz wpływa na jakość życia mieszkańców m.in. poprzez ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, obniżenie hałasu oraz lepszą dostępność i komfort komunikacji. KGHM Polska Miedź aktywnie włącza się tym sposobem w Program Rozwoju Elektromobilności.

Przy oddziałach spółki uruchomiono stacje ładowania aut elektrycznych, we flocie samochodów służbowych pojawiły się „elektryki”. Miedziowy gigant prowadzi także testy Sokoła 4×4, elektrycznego auta terenowego, o czym już informowaliśmy w naszym portalu. Samochód jest sprawdzany na wymagającym terenie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”, w przypadku pozytywnych wyników testów, Spółka rozważa wykorzystanie Sokoła do pracy pod ziemią.

Podczas wczorajszego spotkania o dobrych praktykach stosowanych w gminie Polkowice mówił burmistrz Łukasz Puźniecki. Elektromobilność nie jest dla nas celem, jest środkiem do dbania o czyste powietrze, zwiększenia mobilności mieszkańców już nie tylko na terenie gminy, ale całego powiatu. Jest możliwością do tego, aby czynić Polkowice atrakcyjnym, ekologicznym miejscem do mieszkania – tłumaczył włodarz Polkowic. Wspomniał również o posiadanych przez tę gminę dwóch elektrycznych autobusach oraz planowanym zakupie kolejnych dziewięciu. Środki na ten cel w wysokości ponad 14 mln zł. zostały pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Auto elektryczne to jednak szybki transport w zakorkowanym mieście. Skorzystać możemy między innymi z coraz popularniejszych w metropoliach buspasów. Z pewnością elektromobilność będzie się stawać coraz bardziej dostępna w Polsce. Prędzej czy później obejmie także Zagłębie Miedziowe. No właśnie… pozostaje pytanie, czy prędzej, czy później.

VIDEO / RELACJA: Dariusz Nowakowski
FOTO / INFO: kghm.com.pl

Drugie życie polkowickiego wagonika

Previous article

Bohaterski motorniczy – niecodzienna wizyta w Kolejach Dolnośląskich

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like