Ministerstwo Finansów do 6 maja br. konsultacji międzyresortowych przekazało projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Procedowane zmiany wyeliminują niejasności natury prawnej. Uwagi do projektu należy zgłaszać do 20 maja 2022 r.
– Projektowane zmiany mają na celu usunięcie niejasności natury prawnej. Niektóre przepisy mają charakter porządkujący co zapewni spójność i zgodność zmienianych przepisów z innymi regulacjami, w tym unijnymi – informuje resort finansów.
Projektowane zmiany polegają między innymi na: wprowadzeniu modyfikacji w zakresie układu zadaniowego, uelastycznieniu regulacji dotyczących dokonywania zmian w planach finansowych jednostek sektora finansów publicznych, a co za tym idzie – zasad gospodarowania środkami publicznymi, uelastycznieniu procesów związanych z wydatkowaniem środków budżetu państwa, doprecyzowaniu przepisów dotyczących dokonywania wydatków ze środków rezerw celowych, zniesieniu obowiązku sporządzania informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze, wprowadzeniu modyfikacji w zakresie przepisów dotyczących państwowego długu publicznego, w szczególności zarządzania długiem Skarbu Państwa, wprowadzeniu nowych lub doprecyzowujących przepisów wzmacniających proces planowania w ramach kontroli zarządczej oraz usprawniających prowadzenie audytu wewnętrznego w sektorze publicznym i wprowadzeniu do systemu finansów publicznych przeglądów wydatków.
Ponadto umożliwią m.in. efektywniejsze i bardziej elastyczne zarządzanie wydatkami budżetu państwa, długiem Skarbu Państwa, w tym udoskonalenie i usprawnienie istniejących procesów. Jak podkreśla MF usunięte zostaną wątpliwości interpretacyjne w obowiązujących przepisach, co ułatwi ich stosowanie w przyszłości.