Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy zmarłych z rodziny, przyjaciół, czy tych, którzy zajmowali ważne miejsce w naszym sercu. Nie zapominamy też o artystach, aktorach, czy ludziach kultury, którzy odeszli. Przypominamy niektórych z nich, którzy zmarli w 2021 roku.
Ryszard Kotys
Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 w Mniowie jako Ryszard Czesław Kotas, zm. 27 stycznia 2021 w Poznaniu) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, reżyser i scenarzysta. Wśród widzów zasłynął przede wszystkim za sprawą roli Mariana Paździocha w serialu “Świat według Kiepskich”. Znany jest także z kinowych produkcji, takich jak “Pokolenie” Andrzeja Wajdy i “Vabank” Juliusza Machulskiego.
Pod koniec życia cierpiał na demencję. Miał też problemy z poruszaniem się. W styczniu wykryto u niego zakażenie koronawirusem. Lekarzom niestety nie udało się go uratować.
Henryk Chmielewski, ps. papcio chmiel
Henryk Chmielewski, ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie, zm. 22 stycznia 2021 tamże) – polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. Papcio Chmiel to niekwestionowana legenda polskiego komiksu. Gdy w 957 roku Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik, komiks o przygodach kosmicznych okazał się hitem. Od tamtej pory, aż do lat 80., przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach “Świata Młodych”. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany “Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Kawaler Orderu Orła Białego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
O śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego poinformował wydawca jego komiksów – Prószyński i S-ka.
krzysztof kowalewski
Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie, zm. 6 lutego 2021 tamże) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, kabaretowy i radiowy, pedagog. Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 roku epizodyczną rolą w “Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda. Serca wielu skradł wcielając się w rolę Zagłoby w ekranizacji “Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999). Znany był głównie z licznych ról komediowych. Aktora pokochano też za występy w “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, “Brunecie wieczorową porą” czy “Misiu”. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Przez wiele lat był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
adam zagajewski
Adam Zagajewski (ur. 21 czerwca 1945 we Lwowie, zm. 21 marca 2021 w Krakowie) – polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59 (1975), od 1976 objęty cenzurą, w latach 1982–2002 na emigracji we Francji, od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”; laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017), od 2006 członek Polskiej Akademii Umiejętności; nauczyciel akademicki, tłumacz literacki. Tworzył niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Przy tym definiował poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych.
Zmarł po ciężkiej chorobie.
krzysztof krawczyk
Krzysztof Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach, zm. 5 kwietnia 2021 w Łodzi) – polski wokalista obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor. Krzysztof Krawczyk ma na koncie kilkadziesiąt przebojów, z zespołem Trubadurzy, z którym zaczynał swoją karierę, ale też jako solista. Z Trubadurami sławę przyniosły mu takie przeboje jak “Znamy się tylko z widzenia” czy “Przyjedź mamo na przysięgę”. Jego solowy “Parostatek”, “Pamiętam ciebie z tamtych lat”, “Jak minął dzień” czy “Rysunek na szkle” to piosenki, które nuciła pod nosem cała Polska. Krawczyk stworzył też kultowe duety, m.in. z Muńkiem Staszczykiem w piosence “Lekarze dusz”, z Edytą Bartosiewicz w “Trudno tak (razem być nam ze sobą)” czy z Goranem Bregoviciem, z którym nagrał płytę “Daj mi drugie życie” i piosenkę “Mój przyjacielu”.
Wiadomość o śmierci legendy polskiej piosenki przekazał na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. Artysta zmarł dwa dni po powrocie ze szpitala, gdzie przebywał z powodu zakażenia koronawirusem.
wojciech karolak
Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie, zm. 23 czerwca 2021) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Jest twórcą muzyki do “Konopielki” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, do której napisał m.in. bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego żoną była Maria Czubaszek.
czesław lasota
Czesław Lasota (ur. 8 sierpnia 1932 w Łodzi, zm. 28 września 2021) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1959 roku ukończył studia na PWST w Łodzi. Publiczności znany przede wszystkim z ról w “Ogniem i mieczem”, “Nie lubię poniedziałku”, “Alternatywy 4”. Zagrał jeszcze w takich kinowych histach jak “Nikodem Dyzma”, “Szatan z siódmej klasy”, a także serialowych: “Lalce” i “Nocach i dniach”. Miał 89 lat.
O śmierci aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich.
TOMASZ knapik
Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943 w Warszawie, zm. 6 września 2021 tamże) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, doktor inżynier elektrotechnik, wykładowca akademicki. Jego głos rozbrzmiewał w każdym domu. Na początku lat 90. był związany z kilkoma dystrybutorami filmowymi, takimi jak perial, Vision, Best Film, NVC VIM. Czytał filmy dystrybuowane na kasetach wideo. Tomasz Knapik użyczał też głosu do reklam wielu marek komercyjnych, a także spotów wyborczych. Był lektorem w programach „Kronika filmowa TVN24” i „Karambol” w TVN Turbo. W 2006 roku współprowadził program „Re:akcja” w TVP1, w ostatnich latach był lektorem w programach „Uwaga! Pirat” w TVN Turbo i „Stop drogówka” w TV4.
O śmierci Tomasza Knapika poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Maciej.
wiesław gołas
Wiesław Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach, zm. 9 września 2021 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. W czasie okupacji był żołnierzem AK i aktywnym członkiem ruchu oporu. W 1954 r. ukończył warszawską PWST i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. . Wiesław Gołas był również współtwórcą kabaretu “Koń” i członkiem kabaretu “Dudek”. Jest autorem i wykonawcą głośnej piosenki “W Polskę idziemy”.
W październiku 2020 i we wrześniu 2021 przeszedł udary mózgu, wskutek których zmarł.
krzysztof kiersznowski
Krzysztof Kiersznowski (ur. 26 listopada 1950 w Warszawie, zm. 24 października 2021 tamże) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.Publiczność pokochała go za kultowe role w filmach: “Vabank” i “Vabank II”, a także za kreacje w legendarnej komedii “Kiler” i “Kilerów 2-óch”.
Informację o jego śmierci podała w mediach społecznościowych aktorka Magdalena Schejbal. Aktor zmarł w wieku 70 lat.