Z całą pewnością kibice Zagłębia Lubin od swojej drużyny spodziewali się czegoś więcej niż 11. miejsce w ligowej tabeli. Do obecnego rezultatu trudno podchodzić z dystansem. Forma Miedziowych bywała zmienna jak pogoda w Wielkiej Brytanii. Raz słońce, raz deszcz, a tak poważnie…

Zagłębie przed zatrzymaniem rozgrywek grało w kratkę, ale miało też pozytywne momenty. Zwycięstwo w świetnym stylu ze Śląskiem, a także dobry mecz z Lechią sprawiły, że na porażkę z ŁKS-em patrzymy jak na wypadek przy pracy. Zmiana trenera to fakt, który wstrząsnął szatnią w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przed zatrzymaniem rozgrywek wiele wskazywało na to, że górna ósemka była w zasięgu zespołu z Lubina.

Teraz, gdy rozgrywki mają zostać wznowione, ciężko nawet spekulować jaka będzie forma zespołu Martina Seveli. To co dziś budzi największe obawy to fakt, że kontrakty kluczowych piłkarzy; Bartosza Kopacza i Alana Czerwińskiego kończą się już 1 lipca. Obaj są niezwykle ważni w układance słowackiego szkoleniowca Zagłębia. Ich strata z pewnością będzie odczuwalna, zatem pada pytanie czy dokończą rozgrywki, które zostały przedłużone? To tylko jeden z problemów klubu.

Obecna sytuacja jest bez precedensu, ale Zagłębie nie prowadzi przejrzystej polityki w zakresie informowania mediów jaka jest obecna klubowa rzeczywistość. Od odejścia z klubu dyrektora sportowego Michała Żewłakowa to stanowisko pozostaje nieobsadzone. Zresztą, odkąd to nastąpiło to poza rekordowym kontraktem dla Filipa Starzyńskiego, informowani jesteśmy tylko o odejściach. Do dwójki; Kopacz, Czerwiński należy doliczyć jeszcze Bartosza Slisza, który odszedł do Legii Warszawa. Tak czy inaczej sytuacja kadrowa prędzej czy później pogorszy się i to znacznie. Ważna jest też sytuacja Dejana Drazicia oraz Jewgienija Baszkirowa. W chwili obecnej nie wiadomo, czy ci piłkarze dokończą sezon w miedziowych barwach, bo kończą im się kontrakty.

Drazić jest wypożyczony ze Slovana Bratysława, a Baszkirow przyszedł do Zagłębia na zasadzie wolnego transferu. Problem w tym, że obaj mają podpisane kontrakty do 30 czerwca 2020 r. i dopóki nie usłyszymy oficjalnego komunikatu w tej sprawie jest to dla sympatyków Zagłębia sytuacja niepokojąca. Na razie niewiele wiadomo – jeśli okaże się, że wyżej wymienieni zawodnicy nie dokończą sezonu, Zagłębie może walczyć o utrzymanie, a wtedy wesoło nie będzie, bo miejsce klubu z taką tradycją z pewnością jest w ekstraklasie. Jeśli rzeczywistość będzie odwrotna z pewnością z Miedziowymi będzie trzeba się liczyć, a górna ósemka podobnie jak przed wstrzymaniem rozgrywek będzie w zasięgu. W poniedziałek piłkarze Zagłębia będą mieli przeprowadzone testy na koronawirusa, a następnie powoli będą wracać do treningów.

  • Kiedy piłka wróci na ligowe boiska?

4 maja rozpoczynają się treningi, ale maksymalna liczba zawodników mogących wziąć w nich udział to 6. 10 maja kluby wrócą do treningów drużynowych. Rozgrywki odbędą się bez kibiców, a pierwszą kolejkę po powrocie na boisko mamy obejrzeć w ostatni weekend maja br. Koniec sezonu zaplanowany jest na 18 – 19 lipca, ale też trzeba mieć na uwadze fakt, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce ciągle jest jeszcze rozwojowa i nie wiadomo czy za chwilę świat znów nie zostanie wywrócony do góry nogami.

Kolejne etapy restartu rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy wg zatwierdzonego przez rząd planu:

  • 3 – 4 maja – testy zawodników i członków sztabów
  • 4 maja – treningi w grupach kilkuosobowych
  • 10 maja – treningi drużynowe
  • 27 – 28 maja – testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
  • 29 – 31 maja – 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
  • 18 – 19 maja – zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

Spotkania będę rozgrywane bez udziału publiczności do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową. Do obsługi meczowej zostanie wskazana niezbędna minimalna grupa osób. Ekstraklasa już rozpoczęła prace nad procedurą określającą szczegóły organizacyjne, które będą wytycznymi dla klubów i partnerów mediowych rozgrywek.

Po powrocie na ligowe boiska Miedziowym na początek przyjdzie się zmierzyć z Pogonią w Szczecinie co z pewnością szybko zweryfikuje formę drużyny.  A jak Państwo widzą powrót na ligowe boiska? Czy Zagłębie dostanie się do górnej ósemki?

Dariusz Nowakowski

Żłobek, przedszkole, dom – zasady przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja

Poprzedni artykuł

Kiedyś ogniwo obrony, dzisiaj ciekawostka turystyczna – Głogów odnawia kolejny zabytkowy obiekt [VIDEO]

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. Będzie trudniej po takiej przerwie bez jakichś sparingow ale wierzę że chłopaki dadzą radę wejść do ósemki

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: