Dolny ŚląskPolitykaVideo

Wicemarszałek Grzegorz Macko: „Samorząd Dolnego Śląska pomaga służbie zdrowia i przedsiębiorcom, ale też zabiega o rządowe i unijne wsparcie dla regionu” [VIDEO]

0

Dolny Śląsk, tak jak cały kraj, zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa.

Poza troską o bezpieczeństwo zdrowotne, ważna jest aktywność w sferze gospodarki lokalnej. Niezbędna jest także pomoc rządowa i efektywne wykorzystanie środków Unii Europejskiej. To główne tematy rozmowy z wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego Grzegorzem Macko. Zobacz nasze video.

Grzegorz Macko – wicemarszałek województwa dolnośląskiego omawia bieżącą sytuację epidemiczną w regionie skupiając się na problematyce gospodarczej. Mówi także o skutkach obniżenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego i wskazuje rządową tarczę antykryzysową, jaką staje się Fundusz Inwestycji Samorządowych. Celem tego rządowego projektu jest podtrzymanie lub zainicjowanie działań inwestycyjnych gmin i powiatów. Mowa jest również o zaangażowaniu samorządu wojewódzkiego w pomoc instytucjom samorządowym, placówkom służby zdrowia i pomocy społecznej, ale i przedsiębiorcom na terenie województwa. Samorządowiec odnosi się także do problemów związanych z komunikacją publiczną i komentuje pomysły, w myśl których transport miejski byłby bezpłatny. Zwraca też uwagę na sprzeczność pomiędzy promowaniem idei korzystania z tramwajów i autobusów w miastach i jednoczesnym podnoszeniu cen za bilety.

W trakcie rozmowy wicemarszałek Grzegorz Macko potwierdza informacje o rządowych decyzjach budowy Dolnośląskiego Centrum Onkologii przy walnym wsparciu rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Podobnie optymistyczne dane dotyczą postępu prac nad budową dróg ekspresowych S8 i S5 na południu Dolnego Śląska. Z satysfakcją relacjonuje korzystne perspektywy Polski, w tym Dolnego Śląska, w ramach kształtowanego budżetu Unii Europejskiej. W tym kontekście wyjaśnia, że dzięki zabiegom premiera i zespołu, jaki wspierał szefa rządu w trakcie niedawnych negocjacji budżetowych w Brukseli, południowe obszary Dolnego Śląska, czyli obszar wałbrzyski i jeleniogórski mogą uczestniczyć w podziale środków unijnych na warunkach nieodbiegających od dotychczasowych, mimo iż cały nasz region – z racji poziomu PKB – traktowany jako tzw. „przejściowy”, co wynika z dużego poziomu aktywności gospodarczej w aglomeracjach wrocławskiej i legnickiej.

Rozmawiał: Łukasz Ciona

Zostań liderem – studiuj Zarządzanie

Poprzedni artykuł

Niesamowity wieniec dożynkowy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like