Dokument ustanawiający św. Sebastiana patronem Polkowic trafił na ręce przewodniczącego rady miejskiej Romana Rozmysłowskiego. W imieniu Stolicy Apostolskiej przekazał go biskup diecezji legnickiej Zbigniew Kiernikowski.

Formalne działania zmierzające do ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic rozpoczęto jeszcze we wrześniu 2019 r. Wtedy to Rada Miejska w Polkowicach jednomyślnie podjęła w tej sprawie uchwałę intencyjną. W kolejnym miesiącu władze samorządowe Polkowic wystąpiły do biskupa Kiernikowskiego z prośbą o wsparcie i pomoc w staraniach o nadanie Polkowicom oficjalnego patronatu św. Sebastiana.

W ślad za tym dokumentem burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej, wystosowali do papieża Franciszka list z prośbą o powierzenie naszego miasta opiece świętego. Następnie biskup legnicki wystąpił do Watykanu z wnioskiem popierającym starania polkowickiego samorządu oraz wszystkich proboszczów parafii polkowickich.

Święty Sebastian jest obecny w życiu religijnym naszego miasta od połowy XVII wieku, kiedy podczas epidemii dżumy radni miejscy zwrócili się do niego uroczyście o pomoc, ofiarując w zamian „po wsze czasy” wierność miasta swojemu wybawcy. Śluby te nigdy do tej pory nie były potwierdzone formalnie przez Kościół, jednak tradycja oddawania czci św. Sebastianowi jako patronowi Polkowic zawsze była bardzo silna w naszym mieście. Aby móc oficjalnie cieszyć się z patronatu św. Sebastiana nad miastem i jego mieszkańcami, rozpoczęliśmy proces popularyzacji postaci tego świętego przypomina przewodniczący Rady Miejskiej Polkowic Roman Rozmysłowski.

Chcemy, aby cała społeczność Polkowic przygotowała się do tego uroczystego wydarzenia. Aby od dzisiaj do dnia sesji, na której podejmiemy uchwałę o ustanowieniu świętego Sebastiana patronem Polkowic, odbywały się w naszym mieście wydarzenia kulturalne, sportowe, muzyczne, również wystawy i prelekcje dotyczące historii Polkowic z tamtego okresu, łącząc je ze świętym Sebastianem. Ważne jest, aby zachęcić dzieci, młodzież, seniorów i wszystkie inne grupy społeczne, do uczestnictwa w tych całorocznych wydarzeniach. Rada Miejska w Polkowicach planuje, aby uroczysta sesja ustanawiająca św. Sebastiana patronem Polkowic odbyła się w czerwcu lub lipcu przyszłego roku – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.

Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Dolnośląskie smaki i smaczki

Poprzedni artykuł

Legnica – Wakacje po japońsku

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like