Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych realizuje dla mieszkańców gminy Polkowice program profilaktyki i promocji zdrowia w chorobach układu krążenia oraz rehabilitacji po udarach mózgu. Tak już jest od ośmiu lat i to cenne działanie w całości sfinansowane nadal będzie ze środków budżetu polkowickiego samorządu. Od 11 marca br. zmieniają się zasady rejestracji, aby ułatwić pacjentom dostęp do usług świadczonych w PCUZ.
Specjalista kardiolog dr Andrzej Korda wyjaśnia, że program obejmuje przede wszystkim pacjentów wymagających stałego nadzoru kardiologa, którzy w ostatnim czasie przeszli zawał serca, udar mózgu lub zabiegi kardiochirurgiczne, a także do pacjentów po pobycie w oddziale kardiologicznym.
Do działającego przy poradni punktu profilaktyki kardiologicznej w PCUZ, mogą zarejestrować się także osoby powyżej 30 roku życia lub młodsze ze wskazaniami lekarskimi, które wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych, przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. PCUZ edukuje polkowiczan w zakresie profilaktyki chorób krążenia, oferując m.in. porady dietetyczne dla chorych i ich rodzin. Jak mówi Urszula Bisiakowska – pielęgniarka poradni kardiologicznej „koncentrujemy się na wczesnym wykrywaniu schorzeń poprzez specjalistyczne badania kierowane np. do osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością.”
W PCUZ wykonywane są m.in. profile ryzyka sercowo-naczyniowego, pomiar BMI, USG serca, EKG wysiłkowe i spoczynkowe oraz 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera. Po konsultacji z kardiologiem, pacjenci z gminy Polkowice mogą ponadto skorzystać z dodatkowych badań, zgodnie z zaleceniem lekarza poradni. W przychodni prowadzona jest również wczesna rehabilitacja pacjentów po udarach mózgu – fizjoterapeutyczna, logopedyczna oraz psychologiczna.
- Rejestracja pacjentów do poradni kardiologicznej prowadzona jest w każdej formie – osobiście w przychodni (ul. Kardynała Bolesława Kominka 7), telefonicznie oraz przez osoby trzecie.
- Rejestracja dla pacjentów z chorobami układu krążenia: gabinet nr 127, tel. 767460854, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godz. 8:30 – 10:30.
- Rejestracja na terapię ruchową dla osób po udarach mózgu: gabinet rehabilitacji dorosłych – tel. 767460845, codziennie, w dni robocze w godz. 8:30 – 14:00.
- Wszelkie informacje można uzyskać u koordynatora programu Agnieszki Iwaniak pod numerem telefonu 767460807 lub w gabinecie nr 104.
Uwaga! Od poniedziałku 11 marca 2019 r. ulegają zmianie zasady rejestracja do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.
- Od poniedziałku do piątku pacjenci będą mogli ustalić w rejestracji termin wizyty u lekarza w godzinach od 6:30 do 18:00. W sobotę rejestracja będzie czynna od 8:00 do 14:00.
- W laboratorium pacjenci z uzgodnionym wcześniej terminem będą przyjmowani od 6:00, natomiast badania pacjentów i rejestracja na bieżąco będzie odbywać się od 6:30 do 11:00. Bez zmian pozostaje rejestracja z wyprzedzeniem do laboratorium i określeniem terminu badania tj.: 11:00 – 18:00. Wydawanie wyników badań 6:30 – 18:00.
W PCUZ na stałe z podstawowej opieki zdrowotnej korzysta ponad 26 500 osób. W bazie pacjentów – klientów PCUZ jest ponad 100 tys. osób. Każdego dnia w przychodni rejestrowanych jest ponad pół tysiąca wizyt, co daje rocznie niemal 170 tys. wizyt. Lekarze PCUZ udzielają także kilkuset porad miesięcznie osobom, które na stałe leczą się w innych ośrodkach.
Wszyscy mieszkańcy powiatu polkowickiego objęci są bezpłatną nocną i świąteczną ambulatoryjną opieką chirurgiczną. Obejmuje ona chirurgiczne świadczenia lekarskie, pielęgniarskie oraz diagnostykę, w tym diagnostykę radiologiczną. Usługi te są finansowane z budżetu gminy Polkowice i powiatu polkowickiego, a zadania wykonuje Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.